o beruškách a nemoci

30. července 2016 v 7:00 |  O zdraví a nemoci


POZOR, POZOR!! Velmi důležitá informace. Pozorně čtěte a přijměte vlastní řešení!!
Není to žádný příkaz či pokyn, jen DOPORUČENÍ.
Varování
Nejprve obecná informace.
Slunéčko sedmitečné patří mezi naše nejznámější a nejkrásnější brouky. Zároveň je dost užitečné. Teď mu ale hrozí, že vyhyne. Jeho larvy totiž požírá slunéčko asijské.
Slunéčko sedmitečné (Coccinella septempunctata), lidově nazývané též beruška, berunka nebo sluníčko, je nejběžnějším slunéčkem v Evropě a vedle mandelinky bramborové je to jeden z nejznámějších brouků.
Beruška asijská (Harmonia axyridis) je naší domácí berušce sedmitečné velmi podobná. Na první pohled vás tedy snadno zmátne, ale oproti té naší, je asijská beruška nebezpečná. V podřádu má totiž napsáno, že patří mezi všežravé.
Teď to podstatné.naše domácí slunéčko sedmitečné je pro člověka neškodné. Beruška asijská, kterou sem k nám dovezli vinaři v naději, že jim tento predátor pomůže likvidovat mšice na jejich vinicích, znamená pro člověka ve výjimečných případech dokonce přímé ohrožení. Beruška asijská je totiž na rozdíl od slunéčka sedmitečného všežravec, a živí se dokonce také mršinami. Kromě toho ráda kouše. A to i do lidské pokožky.
Kousnutí berušky asijské se u citlivého člověka, a především u člověka se sníženou imunitou, projeví podobně jako kousnutí klíštěte.
Konkrétní případ, starý jen pár dní.
Můj přítel (71 let) trpí silnou cukrovkou. Před třemi dny se na jeho spodním rtu objevila hnisavá rána. Protože to bolelo a navíc mu to znemožňovalo přijímat potravu, vydal se k svému ošetřujícímu lékaři. Ten jej poslal do nemocnice. Tam následně zjistili, že to není opar, ale infikovaná rána po kousnutí hmyzem. Václav bydlí kousek od přírody, a tak se mu do bytu stěhuje různá havěť. Momentálně tam objevil celou kolonii berušky asijské. A právě tento brouk byl nakonec příčinou jeho potíží. Václav dostal léky a zároveň doporučení, aby tyhle nezvané návštěvníky svého bytu zlikvidoval. Pokud na to nestačí sám, tak ať si objedná profesionály. Dnes ráno mi Václav volal na mobil a sdělil mi, že už má zase další kousanec. Tentokrát na tváři, navíc kousek pod pravým okem. Takže si už objednal deratizační firmu. V pondělí mu celý byt vystříkají insekticidem.
Na kousnutí beruškou asijskou mohou kromě nemocných doplatit také malé děti. Na to by neměli zapomínat především jejich rodiče.
Já se jen divím tomu, že před tímto nebezpečím zatím nikdo nevaruje.
Možná vám pomůže tenhle text. Přinejmenším k tomu, abyste se zamysleli. Ne všechno, co přináší příroda, člověku prospívá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama