Úvahy

13. listopadu 2014 v 7:00 | emailová pošta |  Moudra a mezilidské vztahy

"Meditace je přivedením mysli domů".
Vše může posloužit jako pozvání k meditaci: úsměv,tvář zahlénutá v metru,pohled na drobnou květinu,vyrůstající v betonu,krásná barva tkaniny za výlohou,nasvícení květináče na okenní římse,les,rosa na růži,obloha s plynoucími mraky,potok-nechte svou mysl splynout s jejich během.
Splyńte s jejich neustávajícím zirčením,posaďte se k vodopádu,u řeky a nechte jejich léčivý smích,aby očistil vašeho ducha.Pláč,mořský vítr,písek,měsíc,hvězdy-je to nekonečné!
Staňte se chemiky vlastní radosti a budete mít po ruce všechny druhy léků.
Rodíme se v různých zemích,městech nebo rodinách, každý z nás má odlišnou výchovu,vzdělání,vlivy a víru...každý z nás vidí a vnímá svět individuálně."Sto lidí spí a sní,každý z nich zažívá ve svém snu odlišný svět.každý tvoří pravdivý svět."
Právě tak,jako si můžeme v současném neočištěném a nevyvinutém stavu svého vnímání uvědomovat jenom tento vesmír,může spatřovat hmyz v jednom z našich prstů celou krajinu.
Je opovážlivost věřit jen tomu co vidíme.Rozdílnost vnímání je ve skutečnosti iluzí-pro někoho je náš svět ráj,pro někoho peklo.
Jaké by asi byly pocity člověka z malé tibetské vesničky,kdyby ho přivedli do velkoměsta s jeho složitou technikou.Asi by se domníval,že už zemřel a ocitl se v jiném světě.nevěřícně by koukal po letadlech vznášejících se na obloze vysoko na ním,
Nebo po člověku,který telefonuje s někým na druhém konci světa.považoval by to za zázraky.A přece pro ty,kteří zde žijí,je to normální.Ale v tibetském učení je právě tak normální duchovní výchova a výcvik a pro civilizace to připadá nereální.Celé životy strávené v nevědomosti nás přivedly k tomu,že s egem ztotožńujeme celou svou bytost.Ego brilantně využívá naší základní hrůzy ze ztráty ovládání a z neznáma.Ale ať se ego snaží sabotovat duchovní cestu sebevíc,budete-li po ní pokračovat a dál hluboce pracovat,strach zmizí a vyjasní se v člověku pravá podstata.
Naše společnost povýšila chytrost nad moudrost a oslavuje ty nejpovrchnější,nejdrsnější stránky naší inteligence.Stali jsme se "falešně" vzdělanými a neurotickými,zatěmněnými i zmatenými pochybovači.proč místo pochybování o velkých mystických pravdách,nepochybujeme o sobě,své domněnce,že už všemu rozumíme,své vášni pro tzv.vysvětlení skutečností,jež v sobě nemají nic úžasného co nám sdělují poslové reality? Když se očistíte od velkého klamu,temnoty srdce,vychází zářivé světlo nezahaleného slunce neustále.
Čemu jsme se naučili,když v okamžiku smrti nevíme,kdo opravdu jsme?
Budha:Čím jste,je to,čím jste byli a čím budete,je to,co děláte teď.
A.Eistein:
Lidská bytost je částí celku,který jsme nazvali vesmírem,částí omezenou co do času a prostoru.Zakouší sama sebe,své myšlenky a pocity,jako něco odděleného od zbytku-je to jakýsi optický klam jejího vědomí.Tento klam je pro nás svého druhu vězením,jež nás redukuje na naše osobní touhy a náklonnost k několika nejbližším jedincům.Naším úkolem musí být osvobodit se z tohoto vězení tím,že rozšíříme okruh svého soucitu,aby zahrnul všechny živé tvory a přírodu v celé její kráse.
Vědomí a inteligence jsou surovinou pro osvícení.
Dej pozor na své myšlenky-jsou počátkem tvých činů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama