Točník a jezírko

25. října 2013 v 8:00 | emailpošta


Tajemné jezírko na Točníku.
Hrad Točník se každé ráno pomalu a jakoby neochotně probouzí z nostalgického snu.
Převislá, šikmo podseknutá skalní stěna se naklání nad hladinu nevelkého jezírka a vrhá na
něj stín. Nehnutá hladina nabízí zrcadlově převrácený obraz paláce krále Václava IV. a
zvolna nad ní plují šedé obláčky páry. "Je tam něco divného," říká jeden z turistů. A má
pravdu...Jezírko, v minulosti chráněné hustým lesem před přístupem slunečních paprsků, muselo být velmi silným zdrojem negativních energií. Není divu, že se o něm vyprávělo mnoho strašidelných pověstí. V minulých stoletích ho lidé nazývali »Černé jezero« a tvrdili, že je to zlé místo, tajemná past, v níž uvízly duše nevinných lidí, zavražděných králem Václavem.
Roku 1600 senzibilního a přecitlivělého císaře Rudolfa II. Habsburského přepadla hrůza ve chvíli, kdy jeho kočár minul jezírko. V hysterickém záchvatu začal vykřikovat, že na Točníku spát nebude, protože tu straší!Stala se tu ale i celá řada dalších nevysvětlených událostí, v jezírku byla
například nalezena stará kostra neznámé ženy...
Pátrání na dně Také se říkalo, že jezírko je bezedné, protože žádný z pokusů změřit jeho hloubku se nezdařil. Po roce 1880 však provedla nejmenovaná skupina zásadní pokus. Nechali jezírko pomocí hasičské stříkačky zcela vyčerpat. Pátrali po ústí štoly, po nějakém spojení s hradní studní, ale »nenalezli ničeho«. Škoda, že se nezachoval podrobnější popis dna.
Zajímavý je však údaj, že během dvou dnů bylo jezírko opět plné. To svědčí o přítomnosti poměrně silného pramene. Jezírko ale nemá žádný odtok! Pokud by na jeho dně byl pramen, voda by musela neustále přibývat, až by se přelila přes dnešní medvědí výběh dolů ze stráně.
Jenže jezírko už celá staletí udržuje výšku své hladiny v rozmezí několika centimetrů.
Nepřeteče ani nevyschne. Možná má někde skrytý, kamennou sutí zanesený přepad, kde voda trhlinou ve skále opět uniká do hlubin..

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama