hrozny

27. září 2013 v 8:00 | http://www.freshness.cz |  Plody Země

HROZNY

Vinná réva patří k nejstarším kulturním rostlinám, jež lidstvo provázejí po několik tisíciletí. Archeologické průzkumy dokazují, že byla známa už v mladší době kamenné. Už ve starých egyptských hrobkách byla objevena semena vinné révy a podrobnosti o pěstování hroznů a jejich lisování najdeme v egyptských hieroglyfech.V řecké a římské mytologii se za objevitele hroznů považují bohové Dionýs a Bakchus a hrozny se všeobecně považovaly za symbol plodnosti a úrody. Konzumace vinných hroznů a jejich šťávy se vždy považovala za důležitou pro mužskou i ženskou plodnost i stimulaci duševních a fyzických sil. Název "víno" vznikl pravděpodobně z latinského "vine", odvozeného od "viere", což znamená vinout se.

Kuličky hroznového vína jsou od nepaměti považovány za jídlo uctívaných. Čerstvé hrozny patří k našemu nejzdravějšímu sezónnímu ovoci. Jsou jedním z nejlepších prostředků k vylučování kyseliny močové z organizmu. Obsahují průměrně 80% vody s vysokým zastoupením cukru. Kromě vody, vitamínů řady B a minerálů, mezi nimiž kraluje především draslík, nechybí ve slupkách ani důležitá nestravitelná vláknina. Tedy všechno zdraví prospěšné látky, které je předurčují k co nejčastější konzumaci. I pro svoji oblíbenou sladkou chuť byly hrozny pasovány do role zdravého mlsání.
Zelené hrozny jsou nejsladší když začínají získávat lehce nažloutlý nádech v barvě. Červené hrozny jsou nejlepší, když jejich barva dozrává do temně a hluboce červené až fialové. Všechny druhy hroznů by měly být pevné, buclaté se zářivou barvou a stále dobře držet u stopky. Vybíráme bobule, které vypadají zdravě, čistě a bez narušení škůdci. O stáří a tedy i čerstvosti hroznů vypovídá také stav tzv. třapiny. Je-li zaschlá, pak i když jsou bobule při nákupu ještě v dobrém stavu, skladování doma už většinou dlouho nepřežijí. Čerstvé a zdravé stolní hroznové víno se může bez problémů skladovat i několik dní v chladničce. Před konzumací se vyplatí ponechat bobule na třapině v teple pokoje. Pouze při vyšší teplotě se totiž dokonale rozvinou jejich chuťové složky.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama