Srí Lanka

21. listopadu 2012 v 8:00 | Izabela Klimová |  Nádherná Srí Lanka
SRÍ LANKA-oficielně od roku 1978:
Srílanská demokratická socialistická republika.

Do roku 1972 se tento ostrovní stát nazýval Cejlon.

V 18. a 19 století byla SríLanka britskou kolonií,ale po jejím zrušení se od r 1955 SríLanka stala členem Britského společenství národů a později OSN.

Srí Lanka je nazývána smaragdem Indického oceánu. Smaragdem proto, že pokud budete přilétat na Srí Lanku za denního světla a podíváte se z okénka letadla, uvidíte zelený ostrov. Území Srí Lanky je ještě stále porostlé kokosovými palmami a deštnými tropickými lesy.
Srí Lanka má tvar kapky a nachází se těsně pod jižní Indií,někdy je nazývána slzou Indie.Srí Lanka leží blízko rovníku, a proto den a noc jsou téměř stejně dlouhé .Je zde tropické podnebí,průměrná teplota je 32 C stupňů,vzdušní vlhkost kolem 72%,takže to teplo není vůbec úporné.Teplota vody v moři je 31-32 C,docela silné vlny,je vhodné pro surfaře,ale pro koupání.Rozloha: 65 610 km2

Počet obyvatel: 20 240 000
74% tvoří Sinhálci, 12,75% srílanští Tamilové, 5,5% indičtí Tamilové, 7% Muslimové a jiné národnosti.Jsou zde i Arabové,Evropané.

Úředním jazykem je sinhálština,tamilštinata a angličtina a i nápisy institucí,názvy zboží, jsou v těchto 3 jazycích..Prezidentem Srí Lanky může být jen Sinhálec s buddhistickým vyznáním,protože buddhisté mají vysoké morální nároky.

Národní měnou je srílanská rupie 100 rupií= 17 kč.Lze platit i americkými dolary. Problém je s placením s euro- neakceptujítuto měnu a nikde jsem neměla možnost ani s ní platit.

Na Srí Lance se slaví okolo 135 státních svátků.,jsou velice hraví a veselí,rádi se baví.V sobotu se pracuje a chodí do školy na půl dne.Další svátky jsou dny úplňku, tzv. Dny Pója.K nejvýznamnějším svátkům patří Nový rok, který připadá na 14.dubnaNejdůležitějším a svátkem je festival Esala perahera v bývalém královském městě Kandy, který se slaví několik dní v srpnu. Přímý přenos festivalu vysílá srílanská televize a je možné ho sledovat i na internetu.

Hlavním městem je Kolombo a odhaduje se,že má kolem 3 milionů obyvatel.Počátky města spadají do 1.stol.pře.n.l.,kdy se využíval přístav pro obchodní cesty.Je obchodním a společenským centrem,s mezinárodním letištěm,ale bohužel bez pořádné městské dopravy.Sice jezdí zde autobusy MHD,ale nikde nejsou vidět jízdní řády .Takže celá doprava je soustředěna na taxíky,motorky a tuktuky.Jezdí se vlevo a v několika pruzích,řidiči neustále na sebe troubí,ale ne ve zlém,prostě se troubením domlouvají.Neviděla jsem tam jedinou dopravnou nehodu a to nemluvím o tom,že se mezi stovkami účastníků dopravního provozu,procházejí krávy a psy.V klidu a nic se jim také nestane.I když je to chudá asijská země,gramotnost je vysoká téměř 100=-ní /statistiky uvádějí 98%/.Vzdělání je zdarma,děti chodí v rovnošatech a školní systém je podobný našemu-mateřská školka,základní škola,gymnázium,nebo učňovské školy,postgraduální studium,nebo univerzity.Těch je na SríLance 8, mezi nimi i universita alternativní medicíny.Většina lidí pracuje v zemědělství,zabývá se pěstováním čaje,rýže,skořice a tropického ovoce,půda je velmi úrodná a vysoké teploty a vlhkost umožňují sklizeň 4 x v roce.Země je největším producentem čaje,který má na celém světě veliký ohlas a kvalitu.Významné je i pěstování kaučukovníku,manioku,tropického ovoce a v poslední době i brambor.Země je v zásobování potravinami soběstačná.Ve velkém se pěstuje mango,papája,fíkovník,ananasy a kešú oříšky,skořice.

Často je možné se setkat s rybáři, pěstiteli želv,slonů a krokodýlů.Přímořské laguny i sladkovodní rybníky jsou bohaté na různé druhy ryb.Téměř 40% domácností při zásobování potravinami je závislých na rybolovu.

V džunglích není zvláštností potkat slony,leopardi a opice.Velice různorodý je výskyt ptactva-papoušci,kolibříci,kanáři,orli,a co mě překvapilo plno havranů.Viděla jsem velice mnoho různých motýlů,brouků,hadů a ještěrů,žab,ale většinou se zdržují ve volné přírodě.

Lesní hospodářství využívá kvalitní palmové,bambusové a teakové dřevo a další tropické dřeviny.Vůbec bujná tropická vegetace je velmi různorodá s mnoha rostlinnými druhy,květinami.Jsou zde ohrožené druhy a na 10% rozlohy ostrova jsou státní rezervace a chráněné oblasti světovým dědictvím Unesco.

Další velikou skupinou jsou řemeslníci-hlavně krejčí,opraváři všeho možného,taxikáři a tuktukáři.Jsou levné.Např.Za 20km a 3 hod.čekání,když nakupuje člověk v městě se platí 200 rupií-34 kč.

Srílanka má nejrozvinutější textilní průmysl a konfekci:ženy tkají nádherné látky,které jsem ani neuměla pojmenovat.Hodně se i batikuje,vyšívá a žasla jsem,že i z chudých domečků,vycházejí lidé v krásných šatech a čistí.

Významná je zde i kožedělná výroba,nádherné kabelky,kožené předměty.Vyrábějí zde i výrobky ze slonoviny,šperkařství a bižuterii,řezbářství a výroba keramiky.Často je vidět prodejny Baťa.

Známé je zde těžba smaragdů,safírů a diamantů,které se nesmějí vyvážet.Když vejdete do klenotnictví,tak člověku prochází zrak nad tou krásou,ale i nad cenami.Když bych si tam chtěla něco koupit,musím dostat od prodejce zvláštní certifikát a povolení vývozu.

V menší řadě mají zastoupení i železničáři-jezdí tam vlaky kolem celého ostrova,nejsou tak moderní jako u nás.Když je nedostatek místa ve vlaku,tak se sedí na schůdkách při otevřených dveřích a oknech.Lidé visící na stupadlech jsou běžným obrázkem.6elezniční doprava je velice levná-jedná se prakticky o haléře.Mimo jiné levná je i elektřina asi 1/10 našich tarifů.

V nemalé míře má veliký význam i lodní doprava ,kdy se z přístavů odváží čaj,kokos,kaučuk,rýže,textil,skořice apod.

I vojáků jsem zde viděla mnoho-vojenská služba zde není povinna a mohou ji vykonávat i ženy,protože jim to zabezpečuje důchod.Před 4 lety zde byla válka,kdy tamilští tygři vedli boje o své větší práva a nezávislost.Jsou zde na mnoha místech stopy po válce a také dost vojáků se samopaly v ulicích,kteří dohlížejí spolu s policií na pořádek.Hlavně je nesmíte fotografovat,jinak Vás zavřou a budete mít co vysvětlovat,že nejste špion,nebo nepřítel.

Lékařů,právníků,počítačových expertů apod.je poměrně málo.Jinak jsou i internetové kavárny,ale úroveň jejich počítačů je někdy otřesná.Bankomatů je málo,ale většina hotelů má terminál a lze platit platebními kartami.I v moderních obchodech lze platit kartou.Velikou skupinou jsou i prodavači. a hotelový zaměstnanci.V posledních letech se hodně rozmohl turistický ruch a po ničivé tsunami se postavilo dost moderních hotelů.Jsou však i místa plné hrůzy a nepořádku po této katastrofě.Když jsem se ptala,proč se to neuklidí,řekli nám,že nemá kdo-všichni,komu to patřilo,zahynuli.

Zde jsou ukázky jak jsem bydlela nejdříve v Kalutaře a pak v Haus Chandře v Colombu.Jo a první co mě napadlo čím se v noci zakryju,když nemám na pokoji deku? Prostě jenom povlečením-je tam velmi teplo a bez klimatizace,nebo větrníků by nešlo ani spát.Strava v hotelích je zčásti místní,většinou jejich speciality s karí a čilí,ale i evropského typu.A v jakémkoliv množství.Do prasknutí jsem jedla papáje a ananasy,banány,manga,melouny,které měly úplně jinou chuť.K jídlu se podávali i polévky na náš způsob,např,rajská a vývar,zeleninová.A po hlavním jídle pistáciové,jahodové,kakaové pěny,několik druhů sladkého cukroví a samozřejmě přírodní ovocné šťávy a cejlonský čaj.Pivo mají Lion - chutí připomíná Staropramen,to asi proto,že pivovar stavěli Češi ze Staropramenu.Prodává se 0,8 l v láhvi,nebo v plechovkách a má ll stupňů.Tvrdý alkohol se prodává hlavně whisky,vodka,gin a místní arak,což je lihovina z rýže 3 x destilovaná a připomíná koňak-ale je silnější.Na trzích se prodává úplně vše-nové,staré,oblečení,potraviny,ryby,koření,rýže,náhradní díly,talíře a kuchyňské potřeby-prostě vše.A všude se smlouvá-jinak jste podezřelí.V obchodních centrech je zboží téměř stejné od veselé krávy pro kosmetiku dowe,jsou zde i KFC a PepsiColy.Nedoporučuje se však pít ani v restauracích z jejich zdrojů,ale chtít balenou vodu-říkal nám to Lal-taxikář,že pro něj to stačí,ale nám by to mohlo vyvolat průjem.TakNejrozšířenější náboženství je buddhistické a její kořeny sahají do 6.stol.př.n.l.Budhové jsou všude-malí,velcí,v chrámech,na ulicích,v malých domcích.Každé ráno se jim přináší čistá voda,trochu rýže a lotosový květ.Srílančan-budhista začíná den modlitbou a večer končí poděkováním.Taxikář který nás vozil do historických míst,před cestou dal na barevný provázek čili,nějaký plod do Budhovo chrámu a pak ty plody zavěsil k výfuku a provázky si zavázal na zápěstí.Když jsme se ptali proč,říkal,že poprosil Budhu o šťastnou cestu a návrat.

Početnou skupinou jsou i hinduisté.Toto náboženství je nejstarší ,vzniklo kolem roku 2000 př.n.l.v Indii.Také přinášejí svým bohům vodu,květy,ovoce,zapalují vonné tyčinky.Také slaví mnoho svátků,nejkrásnější je svátek světel divali.Setkáváme se zde s kastovnictvím,které určuje zařazení jednotlivce ve společnosti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zájezdy Srí Lanka | E-mail | Web | 3. září 2014 v 12:49 | Reagovat

Chcete-li se vydat na Srí Lanku, pak navštivte tyto stránky. Naleznete zde kromě výhodných zájezdů také cenné rady a doporučení na cestu na Srí Lanku.

2 Jana | E-mail | Web | 11. listopadu 2015 v 10:47 | Reagovat

Kdo by měl zájem o Srí Lanku, je to perfektní exotická dovolená :D http://www.redoktravel.cz/exotika-vzdalene-zeme/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama