Bůh v mozku

23. dubna 2012 v 9:08 | idnes |  Esoterika

Vědci našli Boha v různých částech lidského mozku

Vědci zabývající se výzkumem lidského mozku se dlouhou dobu domnívali, že člověk má v hlavě místo, kde se obrazně řečeno ukrývá Bůh. Představovali si určitou oblast mozku, která je zodpovědná za duchovní projevy, ale experti z univerzity v Missouri přišli s objevem, podle kterého je spiritualita komplexním fenoménem s mnoha aspekty, na němž se podílí více mozkových center.
Dnes 7:30
Nová studie vychází z předchozích poznatků, podle nichž duchovní prožitky souvisí se sníženou funkcí pravé strany mozkového temenního laloku. Výzkumníci z Missouri tyto závěry potvrdili. K tomu navíc popsali souvislost mezi dalšími druhy duchovního prožívání s děním v čelním laloku.
"Našli jsme neurofyzikální základnu duchovna, není to však jedno specifické izolované místo v mozku," uvedl profesor Brick Johnstone z týmu missourských vědců. "Spiritualita je mnohem dynamičtější koncept, který využívá mnoho částí mozku," dodal.

Potlačené ego v pravé polovině mozku

Johnstone podrobil zkoumání 20 lidí s traumatickými poraněními mozku v oblasti pravé části temenního laloku, několik centimetrů nad pravým uchem. Zjišťoval, jak tito pacienti vnímají duchovní rozměry života, jakou blízkost cítí k vyšší moci a zda se cítí být součástí božího plánu.
Účastníci výzkumu s výraznějším poškozením temenního laloku vykazovali zvýšenou tendenci obracet se k vyšší moci. "Výzkumy v oblasti neuropsychologie vždy naznačovaly, že defekty na pravé straně mozku mívají za následek snížení u lidí nutnost zabývat sebou samými a vlastním já," prohlásil Johnstone.
Toto zjištění je podle něj v souladu s mnoha náboženskými systémy, jež jako vrcholnou ctnost považují sebeobětování ve prospěch druhých.
Pravá strana mozku je podle vědce spojená s orientací na vlastní já, zatímco levá strana je spojená se vztahy s okolím.
Ačkoliv se testu podrobili lidé se zraněním mozku, předchozí výzkumy s buddhistickými mnichy a františkánskými řádovými sestrami ukázaly, že i zdraví lidé jsou schopni uměle potlačit funkce pravé části mozku za účelem meditace a spojení s božskými silami.
Johnstone také porovnával, jak často se lidé věnují praktikování svých náboženských rituálů, návštěvám kostelů a podobně. Tyto praktické projevy víry podle jeho zjištění ale mnohem více souvisí s funkcí čelního laloku. "Duchovní svět člověka je tak pravděpodobně spojen s různými částmi mozku," uzavřel profesor.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 replicas watches | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 20:10 | Reagovat

Q. Why were the teacher's eyes crossed?
http://www.thesewatches.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama