Alkohol a játra

17. ledna 2012 v 6:30 | Mudr.Pavel Šácha |  O zdraví a nemoci


Alkohol a játra

31.12.2010

Odbourávání alkoholu se děje výhradně v játrech, pouze malé procento je vyloučeno v nezměněné podobě ledvinami, plícemi a kůží. Játra mají k dispozici speciální enzymy - alkoholdehydrogenázy, MEOS (mikrosomální alkohol oxidující systém) a katalázy. Po reakci s alkoholem a MEOS vznikne produkt acetylaldehyd, který se ovšem musí dále oxidovat alkoholdehydrogenázami na kyselinu octovou. Vzniká při tom NADH, který společně s acetyl-CoA povzbuzuje tvorbu mastných kyselin.

Zvýšená tvorba NADH dále tlumí oxidaci mastných kyselin. Acetaldehyd tak omezuje tvorbu lipoproteinů, takže je blokováno odvádění triacylglycerolů z jater. To je základní princip, proč u chronických konzumentů alkoholu dochází k alkoholickému ztukovatění jater. Kapacita alkoholdehydrogenázy je u žen nižší než u mužů. U žen dochází k tomuto jevu, pokud denně konzumují více než 20 g alkoholu, u mužů 60 g. Ztukovatěním (ztukovatění = steatóza) se poškodí buněčná struktura - trámčina jaterních buněk a uvnitř buněk důležité mitochondrie, což vede dalším působením acetaldehydu k buněčné nekróze. Tento důsledek, stejně jako zmnožení lymfocytů a tuků v játrech, jsou známkami alkoholového zánětu jater, který je nejčastější příčinou jaterní cirhózy.


Rozlišujeme tři stadia alkoholem způsobených jaterních onemocnění:
1. čistě tuková játra bez zánětu
2. alkoholový zánět jater
3. jaterní cirhóza

První dvě stadia mají šanci na zlepšení a návrat do původního stavu, pokud nastane úplná abstinence do konce života. Třetí stadium však neposkytuje valné šance k uzdravení. Hrozí totiž mnohé komplikace včetně selhání základních funkcí jater. Nepochybně patří toto téma mezi ta závažná.Závislost na alkoholu je nemoc s těžkými následky. V léčení hraje důležitou roli včasné zahájení abstinence. Do procesu léčení se musí zapojit celá rodina a blízké okolí pacienta. Jde o totální změnu života se všemi atributy.

Z přírodních prostředků můžeme pomoci například extraktem ostropestřce mariánského ,který svým účinkem podporuje rekonstrukci porušené jaterní trámčiny spolu ten přidáme hlavně ve fázi rekonvalescence po zhoršené schopnosti těla zbavovat se škodlivých látek. Usnadňuje návrat do normálu.

Při odvykání od různých závislostí se našim klientům opakovaně osvědčil přírodní produkt Kudzu. Prokazatelně snižuje pocit závislosti nejen na alkoholu, ale i na nikotinu a pravděpodobně i na jiných návykových látkách. Navíc má i jiné zdraví prospěšné účinky - viz článek Kudzu pomáhá proti alkoholismu a současně detoxikuje a regeneruje.

Já sama za sebe jenom chci doplnit,že k regeneraci jater významně prospívá pulzní magnetoterapie,která jednak játra
zregeneruje,ale také detoxikuje a odbourá z nich tuk. Izabela


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ostropestřec | Web | 15. února 2012 v 8:26 | Reagovat

Regeneraci jater po alkoholových excesech úspěšně pomáhá bodlák ostropestřec...
http://ostropestrec.jinyweb.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama