O balené vodě

8. června 2011 v 7:00 | emailová pošta |  O zdraví a nemoci
bal.vo

Je na místě považovat balenou vodu za naprosto bezpečnou a zdravou?


Významně škodí lidskému zdraví, ale je prostě všude a nedá se zatím ničím nahradit. Tuto látku máte určitě i vy!
Jen v Evropě jeho roční spotřeba překračuje 640 000 tun. Látka, které se říká Bisfenol A (BPA) působí již v minimálních dávkách v těle jako hormon estrogen.

Jed z plastových lahví
U zvířat BPA samcům způsobuje zvětšenou prostatu a sníženou produkci spermií, samicím předčasný nástup pohlavní zralosti, a zřejmě stejným způsobem ovlivňuje i lidi.
A nejen to. Vědci jej podezírají z toho, že stojí za nárůstem onemocnění rakovinou (prsu a prostaty) a cukrovkou i za celosvětovou epidemií obezity. Letos v září 2008 napsal server NewScientist, že bisfenol A v plastových lahvích může vyvolat dokonce onemocnění srdce!

Jak se mu vyhnout?
BPA se používá především při výrobě plastikových lahví na vodu a dalších nádob na tekutiny, kojeneckých lahví, plastových příborů či k ošetření vnitřního povrchu potravinových konzerv a nápojových kartónů.
Vědci proto varují před častým používáním nápojů a potravin z těchto obalů.
Je obsažená téměř ve všem plastovém, s čím se v běžném životě setkáváme - cédéčkách, palubních deskách automobilů, domácích spotřebičích a lepidlech, fóliích na potraviny a dokonce i v moderních zubních výplních, které mají nahradit staré amalgámové plomby.

Vyšší než riziková hladina
Američtí vědci z amerického Centra pro prevenci a regulaci nemocí (CDC) prokázali že se ze všech těchto předmětů uvolňuje do těla. Z 2 500 zkoumaných osob jich 92% mělo tuto sloučeninu obsaženou v těle.
V závěrečné zprávě týmu CDC se uvádí, že koncentrace naměřené u testovaných osob byly "podstatně vyšší než ty, které při pokusech se zvířaty již způsobovaly nemoci a vrozená poškození".
Jako první země nedávno oficiálně označila BPA za "nebezpečnou substanci" Kanada.
vlnobití
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama