Únor 2011

Upravované potraviny

27. února 2011 v 7:00 | www.osud.cz |  O zdraví a nemoci
smes


Vyhýbejte se geneticky upraveným potravinám

21. září 2010 v 23:22 | Jeffrey M. Smith - Hippocrates Health Institute |  Zdraví


Říkají nám to jak lékaři, tak zvířata
Farmář se šklebil, když návštěvníkovi říkal: "Sleduj to!" Zavolal na svá prasata, která zběsile běžela k němu na krmení. Ale když nabral zrní a hodil ho na zem, prasata k tomu přičichla a pak vzhlédla na farmáře se zmateným očekáváním. Farmář pak nabral zrní z jiného pytle a hodil ho poblíž prasatům, která se k němu seběhla a rychle ho sežrala.
Farmář řekl: "To první zrní je geneticky upravené. Nedotknou se toho."
Nejsou to jen prasata, která se zříkají geneticky upravených organismů (GMO). V Jižní Africe kuřata Strilli Oppenheimer nežerou geneticky upravenou kukuřici. Většina buvolů v Haryana v Indii odmítá granule ze semen bavlníku vyrobené z GM bavlny. Husy migrující přes Illinois se pásly pouze na částech sojového pole, kde nebyly GMO. Když měli na výběr, tak losi, vysoká, mývalové a krysy ti všichni se vyhýbali GMO. A dokonce i během nejchladnějších dnů iowské zimy veverky, které pravidelně chroupají přírodní zrniny, se odmítly dotknout GM druhů.
Jeden skeptický farmář, který se o veverkách dočetl, chtěl vidět na vlastní oči, jestli je to pravda. Koupil pytel GM kukuřice a pytel přírodní a nechal je ve své garáži do zimy. Ale když si pro pytle zašel, myši udělaly ten experiment za něj. Prožraly se do pytle s přírodní kukuřicí a sežraly ho; GM klasy byly nedotčené.
Lékaři předepisují - žádné GMO
Nikdo neví, proč zvířata odmítají GMO, ale podle prohlášení Americké akademie environmentální medicíny (AAEM) z r. 2009, když GM potravu žerou laboratorní zvířata, není to nic hezkého.
"Několik studií na zvířatech uvádí závažná zdravotní rizika související s GM potravou," uvádí dokument o politice AAEM, který konkrétně zmiňuje neplodnost, imunitní problémy, zrychlené stárnutí, regulaci inzulínu a změny v hlavních orgánech a gastrointestinálním systému, mimo jiných důsledků pojídání GMO. "Je toho víc, než příčinná souvislost mezi GMO potravou a negativními zdravotními následky," napsali. "Je zde kauzalita…"
Ačkoliv my lidé nemáme přirozený smysl držet se dál od GM potravin, postoj AAEM naznačuje, že bychom se měli u zvířat poučit. Tato proslulá lékařská organizace, která první poznala taková nebezpeční, jako potravinové alergie, chemickou citlivost a syndrom z války v Zálivu, vyzvala všechny lékaře, aby předepisovali diety bez GMO všem pacientům. Vyzvala také k moratoriu u GMO, dlouhodobým nezávislým studiím a označování.
Bývalá prezidentka AAEM dr. Jennifer Armstrong říká: "Lékaři pravděpodobně vidí důsledky u svých pacientů, ale musí vědět, jak klást správné otázky." Uznávaný biolog, dr. Pushpa M. Bhargaya, a mnozí další věří, že GMO mohou být hlavním původcem zhoršení zdraví v Americe od doby, kdy byly v r. 1996 GM potraviny zavedeny.
GMO na vašem talíři
Existuje osm GM plodin: sója, kukuřice, bavlna, canola, řepa cukrovka, havajská papája a pár cuketa a žlutá tykev. Dvěma hlavními důvody, proč jsou rostliny upravovány, je umožnit jim buď pít jedy nebo vytvářet jedy.
Pijáci jedu se nazývají tolerantní na herbicidy. Jejich DNA je doplněna o bakteriální geny, které jim umožňují přežít jinak smrtící dávky toxických herbicidů. Prvních pět plodin na seznamu jsou vůči herbicidům tolerantní odrůdy. Výrobci jedů se nazývají Bt plodiny. Vložené geny z půdní bakterie bacillus thuringiensis vytváří hmyz zabíjející pesticid, zvaný Bt toxin, v každé buňce rostliny. Ten se nachází v kukuřici a bavlně. Papája a tykev mají vloženy virové geny, aby vzdorovaly rostlinnému viru. Všechny GM plodiny mají nebezpečné vedlejší účinky.
Těhotné ženy a děti vystaveny velkému riziku
GM potraviny jsou obzvláště nebezpečné pro těhotné ženy a děti. Poté, co byly GM sójou krmeny samičky krys, většina z jejich dětí zemřela - v porovnání s 10% úmrtností u kontrolní skupiny krmené přírodní sójou. GM krmené děti byly menší a zřejmě neplodné. (1)
Varlata krys krmených GM sójou se změnila z normálních růžových na tmavomodré. (3) Myši krmené GM sójou měly pozměněné mladé sperma. (4) Embrya GM sójou krmených rodičovských myší měla změněnou DNA. (5) A myši krmené GM kukuřicí měli méně a menších dětí. (7)
V indické Haryana většina bizonů, kteří konzumovali GM semena bavlny, skončila s reprodukčními komplikacemi, jak předčasné vrhy, potraty a neplodnost; mnoho telat zemřelo. Asi dvacet amerických farmářů řeklo, že po jistých GM odrůdách GM kukuřice se tisíce prasat staly sterilními. Některá měla falešná těhotenství; jiná porodila pytle s vodou. Krávy a býci se také stali neplodnými.
Pojídání jedu v každém soustu
Když hmyz odhryzne z rostlin kukuřice a bavlny vytvořené tak, aby vytvářely Bt toxin, jeho žaludek se rozštěpí a zemře. Protože tentýž toxin je používán ve svém přírodním bakteriálním stavu farmáři jako postřik pro kontrolu hmyzu, biotechnologické společnosti tvrdí, že má historii bezpečného používání a že ho lze začlenit přímo do každé buňky rostliny.
Bt toxin vytvářený GM rostlinami je nicméně tisíckrát koncentrovanější, než přírodní Bt postřik, je navržen, aby byl toxičtější, má vlastnosti alergenu a nelze ho z rostliny smýt.
Navíc studie potvrzují, že dokonce i méně toxický přírodní postřik může být škodlivý. Když byl rozprašován letadlem, aby zabil bekyni velkohlavou ve Washingtonu a Vancouveru, asi 500 lidí oznámilo alergii nebo chřipce podobné příznaky. Stejné příznaky jsou nyní hlášeny tisícovkami zemědělských pracovníků manipulujícími Bt bavlnou z celé Indie.
GMO vyvolávají imunitní reakce
Expert na bezpečnost GMO dr. Arpad Pusztai říká, že změny v imunitním statutu jsou "konzistentní charakteristikou všech studií (na zvířatech)". Vlastní výzkum Monsanto vládou financovaných testů na hlodavcích krmených Bt kukuřicí zaznamenal výrazné imunitní reakce.
Brzy po zavedení GM sóji v Británii vystřelily alergie na sóju o 50%. Alergolog z Ohia dr. John Boyles říká: "Vždy jsem prováděl testy na alergii na sóju, ale nyní je sója geneticky upravená a je tak nebezpečná, že lidem říkám, aby ji nikdy nejedli."
GM sója, kukuřice a papája obsahují nové proteiny s alergickými vlastnostmi. Navíc GM sója má až sedmkrát více známého sójového alergenu. Možná je příčinou americké epidemie potravinových alergií a astmatu důsledkem genetické manipulace.
Zvířata umírají ve velkých počtech
V Indii za zvířata po sklizni pasou na bavlníku. Ale když ovčáci zavedli ovce, aby se napásly na Bt bavlně, tisíce jich zemřely. Vyšetřovatelé řekli, že předběžné důkazy "silně naznačují, že smrt ovcí byla důsledkem toxinu… s největší pravděpodobností Bt toxinu". V jedné malé studii ovce krmené Bt bavlnou zemřely všechny; ovce krmené přírodními rostlinami zůstaly zdravé.
Ve vesnici Andhra Pradesh se bizoni pásli na bavlně osm let bez incidentu. 3. ledna 2008 se 13 bizonů páslo na Bt bavlně poprvé. Všichni zemřeli do tří dnů. Bt bavlna je také spojována s úmrtími krav v Německu, a vodních buvolů a kuřat na Filipínách.
V laboratorních studiích zemřel dvojnásobek kuřat krmených kukuřicí Liberty Link; 7 ze 40 krys krmených GM rajčaty zemřelo do dvou týdnů. Tyto krysy odmítly tato rajčata žrát a musely být krmeny násilím.
Nejhorší zjištění ze všech - GMO zůstávají v nás
Jediná zveřejněná studie živení lidí odhalila, že dokonce i poté, co přestaneme jíst GMO, škodlivé GM proteiny se v nás mohou nepřetržitě množit; geny vložené do GM sóji se v našich střevech mění na bakterie a nadále fungují. Pokud se mění i Bt geny, pojídání GM popcornu může přeměnit naše zažívací baktérie na živé továrny na pesticidy.
Varování vládních vědců ignorována a popírána
Podle dokumentů zveřejněných na základě žaloby v letech 1991-1992 vědci z FDA opakovaně varovali, že GM potraviny mohou vytvářet alergie, jedy, nové nemoci a nutriční problémy. Ale Bílý dům agentuře nařídil, aby propagovala biotechnologii, a Michael Taylor, bývalý právník Monsanto, GMO politiku FDA vedl. Tato politika z r. 1992 - dodnes platná - prohlašovala, že ohledně bezpečnosti GMO nejsou potřeba žádné studie. Monsanto a další výrobci určují, jestli jsou jejich potraviny bezpečné. Taylor se později stal vice-prezidentem Monsanto a v r. 2009 byl Obamovou vládou znovu ustaven do FDA jako americký car pro potravinovou bezpečnost.
Považováni za pokusné králíky
Biolog dr. David Schubert ze Salk Institute říká: "Pokud existují problémy (s GMO), pravděpodobně se o tom nikdy nedozvíme, protože příčina nebude vystopovatelná a mnoho nemocem trvá velmi dlouho, než se rozvinou." 9 let po zavedení GM plodin v Americe v r. 1996 počet Američanů se třemi nebo více chronickými nemocemi vyskočil ze 7% na 13%. Počet alergií se zdvojnásobil za kratší dobu. A výskyt nízké porodní váhy dětí, neplodnosti a dětské úmrtnosti eskaluje. Ale bez nějakých klinických testů na lidech nebo poprodejního dozoru se nemusíme nikdy dozvědět, jestli ta či ona nemoc, jako autismus, obezita a cukrovka, je vyvolávána nebo zhoršována GMO.
Nemusíme čekat na další výzkum, abychom se poučili od zvířat a lékařů. Podívejte se do Non-GMO Shopping Guide (www.NonGMOShoppingGuide.com) kde se dozvíte, jak se vyhnout GMO. Dokonce i malý podíl lidí, kteří budou volit ne GMO výrobky, může potravinový průmysl donutit odstranit všechny GM přísady. Takže tím se nestaráte pouze o své vlastní zdraví, ale jste šetrní k prostředí a budoucím generacím - protože GMO vyvolává dlouhodobou pohromu i v našem ekosystému.
Zdroj:www.osud.cz
zav

Máta peprná

26. února 2011 v 19:49 | Izabela Klimová |  zelená lékárna


Mentha piperata - máta peprná


Lidové názvy jsou i: pepřová máta, balšám, větrová bylina, větrové koření, fefrminc
Popis :Je to vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých, s dřevnatým oddenkem a podzemními i nadzemními výběžky . Přímé čtyřhranné a v horní části rozvětvené chlupaté lodyhy jsou 30 až 100 cm vysoké,listy listy jsou vejčitě kopinaté ,zašpičatělé a na okraji nepravidelně ostře pilovité. Jsou slabě chlupaté, mají žláznatě tečkovanou čepel a žilky na rubu jsou silně vyniklé, stejně jako lodyhy zpravidla nafialovělé.
Květy vyrůstají v hustých lichopřeslenech, nahloučených v koncové válcovité klasy. Mají pětizubý trubkovitý a na okraji řasnatý kalich; bledě nachová nebo narůžovělá koruna je čtyřcípá a téměř pravidelná. Tyčinky jsou čtyři, čnělka s dvojklanou bliznou daleko vyčnívá z koruny. Kvete od června do srpna.


Výskyt: Pěstuje se v několika kulturních odrůdách ve většině evropských zemí na velkých plochách, velice často se však vyskytuje i ve venkovských zahrádkách a na vlhčích loukách. Nejlépe se jí daří v lehčích humózních půdách s dostatkem vláhy a světla v teplejších chráněných polohách.
Mátu poprvé popsal Carl Linné v roce 1753.
Použití:
Hlavní složkou, kterou máta obsahuje je mentol, který vyvolává pocit chladu a znecitlivuje, čímž se ztrácejí nepříjemné pocity jako svědění, mírná bolestivost a podráždění. Při vnějším použití je tedy výborná jako odvar na výplachy při bolestech zubů a dásní, přičemž zpříjemňuje a čistí dech. Čerstvé mátové lístky je možno přidat do vody na koupel, protože má osvěžující účinky.Obsahuje také žlutý "výpotek" t.j.oleje,který se používá při výrobě parfémů a alkoholových
nápojů.
Největší uplatnění u máty je při všech druzích žaludečních potíží, uvolňuje křeče, zlepšuje žaludeční nevolnost při kocovině, zastavuje zvracení, léčí koliky a nemoci střev, zlepšuje chuť k jídlu, tiší bolesti při podrážděném žlučníku či žlučových kamenech, celkově zlepšuje vylučování žluče a posiluje celou nervovou soustavu, má mírné afrodiziakální účinky. Velmi dobrá je kombinace máty s dalšími léčivkami. Posiluje preventivní působení lipového čaje, dohromady se saturejkou pomáhá při impotenci a frigiditě, s rozmarýnem zlepšuje tělesnou i duševní kondici.
Máta je součástí mnoha čajových směsí, menthol pak mastí, kloktadel, inhalačních směsí, masážních roztoků, ale i žvýkaček, bonbónů apod.Silně aromatická máta peprná dobře chutná v moučnících, nápojích. Skvěle poslouží k ozdobení pokrmů.

Čajová směs při žaludečních obtížích:
1 díl máty, 1 díl meduňky, 1 díl nati z řepíku, 1 díl nati z benediktu.
Dvě lžíce směsi zalijeme půl litrem vroucí vody a necháme přikryté patnáct minut louhovat. Přecedíme a pijeme nálev tři x denně půl hodiny před jídlem. Nálev si připravujeme denně čerstvý!
Užívání máty je neškodné, můžeme jí používat dlouhodobě v čajových směsích. Pokud ji však pijeme samostatně, je dobré kúru každých deset dní na týden přerušit.

obrázky:www.seznam.cz, www.leros.cz, www.lekarnaparizska.cz


Včeličkové a medové povídání

26. února 2011 v 7:00 | Izabela Klimová |  Pohádky pro děti
úl
VČELIČKOVÉ A MEDOVÉ POVÍDÁNÍ.


Večer se Venoušek dozvěděl,že na několik dní pojede k babičce Veronice a k dědečkovi
Michalovi.Zaradoval se,protože staří rodiče pro něj představovali hodně laskavosti,živého zájmu i legrace.Z očekávání dalších dní,byl natolik rozrušen,že nemohl dlouho usnout.
Ráno,po probuzení ,se mu naopak zdálo,že spal jen krátkou chviličku.
"Hurá! Jede se k babičce a dědečkovi!"-tleskal ručičkami.
Po příjezdu se všichni radostně přivítali a Venoušek skotačil po dvorku,jak utržený z řetězu.
Hned po přivítání dostal i svůj oblíbený medový koláč.Babičce vyprávěl o svém Macíkovi a o svých hračkách. Ale hlavně se těšil,že se zas něco zajímavého dozví o přírodě.Odmala projevoval veliký zájem o rostlinky i zvířátka.Bylo vzrušující poznávat,co se děje kolem něj.
Po chvíli objevil dědečka u včeliček.
"Venoušku,zůstaň opodál,aby Tě včelky nepopíchaly.Já za chviličku skončím tady svou práci."-přikazoval laskavě dědeček.
"A řekneš mi něco o včeličkách a o tom,cos tam dělal?"-zeptal se chlapec.
"Jo,jo!"-souhlasil dědeček. Za malou chvíli opravdu dědeček usedl vedle Venouška na lavičku a začal vyprávět:
"Včelky ve velmi dávných dobách byly divoké,ale člověku se podařilo je zdomácnět.Je to velice užitečný tvor,nejen proto,že poskytuje med a vosk,ale i proto,
že opyluje květy ovocných stromů,keře,polní plodiny,lesní stromy,zahradní květinky a zeleninku.
Domečky ve kterých bydlí,se nazývají úly."-říkal dědeček.
"A je jich v tom úlu hodně?"-přerušil povídaní Venoušek.
"Velmi moc.Slabší rodiny mají 25 až 3O tisíc kusů-to je pro Tvou představu přibližně tolik,
jako bychom sečetli všechny lidi z okolních měst. A ty silné rodiny jsou ještě třikrát větší.
V každém úlu vládne královna,která denně naklade velmi mnoho vajíček.Z těch se líhnou
larvy,pak zámotky a nakonec z nich je dospělá včela.
Královna žije tři až pět let.O včelí miminka se starají včelky,které se nazývají dělnice.A ony také opylují rostlinky.
Jsou tak moudré,že se mezi sebou dorozumívají o tom,kde je hodně pylu a jak je to od úlu daleko.
V jedné knížce o včeličkách jsem dokonce četl,že podle toho jak se včelka pohybuje,se dá rozpoznat spousta věcí.
Když je potrava blíž,tak včelka tancuje a létá po stejné dráze,která má tvar osmičky.Osmička vypadá takhle."-kreslil dědeček klackem do hlíny. Když je potrava daleko,včelka opisuje kruhy a ostatní včelky ji sledují a zachytávají vůni ze zdroje potravy-to může být například akátový květ. Dělnice také stavějí nové plásty,které plní medem a aby ten med nevytekl,tak ty plástve zavírají voskovými víčky.
"To je moc hezké povídání !A všichni v tom úlu vědí co mají dělat!"-uznale říkal chlapec.
"Jo,to by se lidé měli hodně co učit od včeliček!"-řekla babička,která je přišla pozvat k večeři.
"A po večeři,než půjdeš spát,Ti zase já Venoušku,něco povyprávím o medu"-řekla babička.

med

A opravdu babička svůj slib dodržela a večer,když už byl Venoušek v postýlce,tak si k němu sedla a začala vyprávět:
"Včeličky jsou velice pilné a kromě toho,že vyrábí med,tak dělají včelí vosk.Ten se hojně používá jako přídavek do hojivých mastiček a krémů. To ale není všechno! Ony vyrábí i propolis-to je včelí tmel,kterým včelky utěsňují různé skulinky ,aby jim netáhlo do domečku.
Je to podobné pryskyřici a když se kousek dá do lihu,tak se tou vodičkou natírají rány.Propolis je velmi léčivý a urychluje hojení a dezinfikuje .Nejčastěji se však používá med.Podle toho z jaké rostlinky včelky sbíraly pyl,je spousta druhů medu.Některý je tmavý-to bývá lesní.Velmi světlý bývá zase lípový.Je jich pět set druhů a liší se od sebe i hustotou..
"A všechny jsou sladké?".zeptal se udiveně chlapec.
"Všechny!A nejen to,med je jako lék!Když je člověk nastydlý,bolí ho v krku,anebo má chrapot,tak po medu se rychle uzdraví.Dodává nové síly i těm,kdo jsou zesláblí.Navozuje klidný spánek,odstraňuje neklid a uklidňuje mysl.Dalo by se jedním slovem říct,že léčí tělo i duši.Přinesla jsem ti ochutnat také med od našich včeliček."- řekla babička.
"Ten je sladký!"-olizoval se Venoušek.
"To proto,že ho dělaly s láskou a budeš mít po něm sladké sny!"-řekla ještě babička.Pak políbila chlapce na čelo a popřála mu sladký odpočinek!


Dáreček z lásky

25. února 2011 v 8:48 | emailová pošta
dáreček z lásky
dáreček z lásky 2
dáreček z lásky 3
dáreček z lásky 4
dáreček z lásky 5
dáreček z lásky 6
dáreček z lásky 7
dáreček z lásky 8
dáreček z lásky 9
dáreček z lásky 10
dáreček z lásky 11
dáreček z lásky 12
dáreček z lásky 13

Indická tantra

22. února 2011 v 9:12 | emailová pošta
indická tantra
indická tantra 2
indická tantra 3
indická tantra 4
indická tantra 5
indická tantra 6
indická tantra 7
indická tantra 8
indická tantra 9
indická tantra 10

Lebenhart Tomáš MUDr. -podruhé

21. února 2011 v 7:00 | MUDr.Tomáš Lebenhart |  O zdraví a nemoci
léky

Omyl


   V současné době jsme svědky nechutné a trapné akce lékařských odborů - Děkujeme, odcházíme. Svůj názor jsem již pře časem jasně vyjádřil v článku - Děkujeme, že odcházíte. Přišlo mi více než tři sta souhlasných reakcí (včetně mnoha lékařů). Zatím dvě nesouhlasné (od dvou lékařů). Jeden z nich mi vyčítal, že se chovám nekolegiálně. Souhlasím. Tak jako za bývalého režimu jsem odmítal oslovování soudruhu, neboť jsem necítil ani náznak soudružství s komunisty, odmítám být kolegou většiny chemických lékařů. Nejsem s nimi na jedné lodi. Moje loďka pluje jiným směrem…
Nyní mám potřebu sdělit veřejnosti jeden zásadní fakt, který byl dosud ve všech diskuzích opomenut. Považuji jej za velmi důležitý a pochybuji, že někdo z pacientů, natož z lékařů najde odvahu jej veřejně sdělit - ikdyž jasně pociťují jeho pravdivost.
   Stále slyšíme, že odcházející lékaři v podstatě vyhrožují smrtí či alespoň dramatickými zdravotními komplikacemi, pokud odejdou. Když pominu fakt, že nemají kam odcházet, neboť nejde o špičkové odborníky, zůstává otázka samotného ohrožení obyvatel. Zůstaňte v naprostém klidu. Akutní péče bude perfektně fungovat, touto bolševickou akcí nenarušena. To za prvé. Lékaři záchranné služby nikam neodcházejí, rovněž tak lékaři lékařské služby první pomoci. Naopak urgentní medicína bude v případě potřeby ještě posílena vojenskými lékaři, kteří u nás mají tradičně vynikající úroveň. Veřejnosti je se samolibou samozřejmostí podsouván názor, že lékaři zaručují svou prací její zdraví. NENÍ TOMU TAK! Jde o zásadní nedorozumění. Je to omyl! Denně jsou nemocní doslova decimováni bezohlednou chemickou léčbou a to již od narození. Pracuji jako lékař již 30 let a naprosto jistě vím, co říkám. Denně slyším ve své ordinaci děsivé zkušenosti poškozených pacientů. A to napříč všemi obory, snad s výjimkou očního a zubního lékařství. Kdysi mne farmakologové jako studenta medicíny učili, že léky bychom měli předepisovat uváženě, že mohou pacientovi uškodit, svými vedlejšími účinky, které VŽDY mají, a že můžeme předepisovat maximálně tři různá léčiva. Pokud jich nemocný bere více, nikdo nemůže vědět, jaké reakce mezi nimi budou vznikat a jak vážně pacienta ohrozí. V praxi vidím, že lidé berou i 15 druhů chemikálií a to dlouhá léta a jejich stav se stále zhoršuje. Toto je naprosto všední realita! Tak se prostě dělá chronická medicína. Proti akutní péči nelze říci ani slovo. Tam jde o záchranu života, o nutné operace…
   Jeden typický příklad z dnešního dne co by typická ukázka garance a odpovědnosti dnešních medicínmanů. Osmiletý chlapeček. Matka léta brala syntetické hormony pro zlepšení menstruačního cyklu. Od kojeneckého věku atopický exém a opakované záněty dýchacích cest. Kortikoidní masti, antibiotika až desetkrát do roka. Alergie na spoustu věcí, léky proti svědění, hormonální foukátka. Odborníci masírovali matku informacemi o nevyléčitelnosti a postupném zhoršování. V šesti letech odstranění
nosní mandle v narkóze. Pak stavy zmatenosti, nespavosti, poruchy chování. Další chemie na zklidnění. Chlapec je v zuboženém stavu, matka psychicky vyčerpána. Bere antidepresiva, warfarin na ředění krve (měla žilní trombózu) a chemii proti vysokému cholesterolu. V důsledku této léčby se cítí stále hůř. Mám pokračovat? Takové (a ještě horší) případy vidím denně! Léta. Vím jistě, že naprostá většina chemických látek je podávána zbytečně a jejich škodlivost mnohokráte převažuje prospěšnost. Z dlouhé zkušenosti a studií celostní medicíny vím, že užívání syntetických hormonů delší dobu vede k destrukci imunity, vitality i psychiky. A k neléčitelnosti chorob. Pokud je žena užívá před početím, jejich zhoubný vliv se přenese na potomka.
   Stále jste přesvědčeni o záruce vašeho zdraví, pokud lékaři neodejdou?? Já rozhodně ne. Lékaři se musí TRANSFORMOVAT! Změnit své myšlení. Otevřít konečně oči. Nebojím se (a vy se také nebojte), že se něco stane, když odejdou. Nic se nestane. Již se DĚJE! A dlouho. Lidé nebudou umírat. Oni umírají. Zdravotnictví se nezhroutí. JE zhrouceno. Co dělat? Pracujte na sobě. Nic jiného dělat nemůžete. Pokud by na sobě každý pracoval a dělal vše, jak nelépe je schopen, včetně lékařů, není nemocí, není utrpení. Pokud vaše konání a myšlení bude láskyplné, budeme se jenom smát.
                                                                                           MUDr. Tomáš Lebenhart
ebe

Nadměrná lékařská péče škodí zdraví.

19. února 2011 v 11:14 | Jan Hnízdil |  O zdraví a nemoci
lp2
O odchodech lékařů, krizi zdravotnictví a medicíny. Rozhovor pro časopis Pečuj doma.Už několik měsíců na nás, potenciální pacienty, doslova útočí zprávy o tom, kolik lékařů hodlá odejít za lepšími ekonomickými podmínkami do zahraničí. Je oprávněná úzkost občana, že se v Česku zhorší zdravotnická péče?

Zdravotnictví je náročná profese. Srovnání platů soudců a lékařů bije do očí. Vůbec se nedivím, že jsou kolegové rozzlobení. Platy lékařů státních nemocnic jsou skutečně ostudné. Hrozby masového odchodu do zahraničí se ale neobávám. Mohl by totiž padnout mýtus o nepostradatelném a všemocném zdravotnictví.
Mohlo by se ukázat, že spousta lidí lékařskou péči vůbec nepotřebuje. Když v sedmdesátých letech minulého století stávkovali lékaři a sestry v Izraeli, snížila se v "postižených" oblastech úmrtnost na polovinu. Podobně tomu bylo v hlavním městě Kolumbie Bogotě. Během dvaapadesáti dnů trvající stávky tam klesla úmrtnost o pětatřicet procent. Na druhou stranu pokud větší počet lékařů do ciziny odejde, bude to jen voda na mlýn ministerstva zdravotnictví. Plánuje totiž rušení malých a podporu velký nemocnic. Tím se ale krize jen završí. Nemocniční kolosy totiž svojí velikostí, neosobním prostředím a soustředěním na produkci výkonů ohrožují zdraví pacientů. Nelze je řídit, nelze je kontrolovat, nelze je zaplatit. Skýtají ideální podmínky pro korupci a uspokojování zájmů dravých skupin medicínsko-farmaceutického komplexu. Možná právě proto mají takovou podporu státu.

Jak ale možné, že profese lékaře je společností tak uznávaná a současně tak špatně honorovaná?

Kdo za to může? Kdo udělal z doktorů mizerně placené otroky? Politici? Pojišťovny? Komora? Ale ne! Otroky jsme ze sebe udělali my sami. Systém založený na nesmyslném hromadění výkonů nám dlouho vyhovoval. Ochotně jsme se smířili s tvrzením, že špinavé peníze neexistují a všechno napraví ruka trhu. Teď doplácíme na shovívavost vůči korupci a plýtvání. Je zbabělé svalovat vinu na jiné nebo hrozit odchodem. Těch pár špičkových lékařů, o které je v zahraničí zájem, tam už dávno pracuje. Většina ostatních by možná brala větší plat, v cizí zemi by se ale dostala do pozice ukrajinského dělníka u nás. Krizi si musíme vyřešit tady. Nebylo nám "nadrobeno". Sami jsme si "nadrobili" a sami si to i sníme.

Během zmíněné kampaně jsem zahlédl slogan "Náš exodus, váš exitus". Není tohle už v rozporu s etikou?

Ten slogan jsem viděl. Trochu mi to připomíná: "Uchvátí-li Tě, zahyneš!". Běhá mi z toho mráz po zádech.

Je české zdravotnictví nemocné?

Politici spoustu let mluví o krizi zdravotnictví a potřebě reformy. Zatím se ale žádnému ministrovi nepodařilo ji uskutečnit. Zdravotnictví je totiž jen forma, kterou se realizuje medicína. Reformátoři přitom vycházejí z předpokladu, že veškerá poskytované péče je kvalitní, účelná a přesně indikovaná, jenom na ni chybějí peníze. To je zásadní omyl. V krizi je také medicína. Obrovská sousta vyšetření a léků je ordinována úplně zbytečně. Pouhá snaha o změnu formy - "re-formu"- zdravotnictví, nestačí. Nutná je změna medicínského myšlení a medicínské praxe.

Čím tedy podle Vás stůně medicína…?

Nemoc má tři hlavní příznaky: atomizace, objektivizace a podcenění významu vztahu lékař - pacient. To všechno okořeněné neviditelnou rukou trhu. Začnu atomizací. Lékařská věda oddělila tělesné a duševní pochody, atomizovala člověka na jednotlivé orgány, tkáně a skupiny buněk, aby se sama rozpadla na specialisty dílčích oborů. Díky tomu dosáhla převratných objevů, současně se z ní ale úplně vytratila schopnost posoudit detailní informace v souvislostech životního příběhu konkrétního pacienta, schopnost komplexního psychosomatického přístupu. Naučili jsme se dokonale rozumět chorobám, ale přestali jsme rozumět lidem. Pacient se pro nás stal "žlučníkem, apendixem, infarktem". On je ale bezradným člověkem v těžké životní situaci. My bychom ji měli pochopit a těžkým obdobím jej provést.

Za druhé objektivizace…

Biologická medicína vychází z předpokladu, že každá zdravotní porucha má nějakou objektivní příčinu, kterou lze pomocí vyšetřovací techniky odhalit a zásahem zvenčí - léky, operací, fyzikálním působením - léčit. V roce 2001 ale zveřejnil časopis British Medical Journal závěry studie, během níž vědci zkoumali zdravotnickou dokumentaci 60 tisíc pacientů, vyšetřených ambulantními specialisty v letech 1993 až 2001. Vybrali 361 těch, kteří stáli zdravotnický systém nejvíc peněz. Ve studii se poprvé objevil termín "nevysvětlitelné choroby". Jde o situaci, kdy se do ordinace dostaví člověk s typickým tělesným problémem - bolestí hlavy nebo zad, bušením srdce, svíráním žaludku, únavou, závratěmi, nevolností - a je pro něj opakovaně vyšetřován za použití nejmodernější techniky. U téměř 40 % pacientů se ale nepodařilo objektivně zjistit, co jim vlastně je. Tyto obtíže jsou totiž somatizací neboli ztělesňováním složité, neřešené životní situace. Člověk je bezradný, žije ve stresu a tělo časem začne problém řešit po svém - nemocí. Pro biologicky vzdělaného lékaře je to hypochondr, simulant nebo případ pro psychiatra. On ale skutečně trpí. Jenom to nemůže objektivně dokázat.

Vztah lékař - pacient?

Moderní medicína se odehrává "mimo" vztah. V neosobním prostředí velkých nemocnic pacient nezná lékaře a lékař nezná pacienta. Neví nic o jeho povaze, osobnostních zvláštnostech, způsobu života, starostech a radostech, o tom, jak důležité jsou pro určení správné diagnózy. Netuší, že hlavní roli má v medicíně vztah vzájemné důvěry. V rozpacích a nejistotě pacienta odesílá na různá vyšetření "k vyloučení" objektivní příčiny a ordinuje zbytečné léky. Ne proto, že by to stav pacienta vyžadoval, ale proto, že jeho stonání nerozumí a chce být za všech okolností "krytý".

A jakou terapii byste ordinoval?

Zaprvé: vzdělání. O tom zatím žádný ministr nemluvil. Lékařské fakulty by měly mediky vzdělávat nejen v biologických, ale i v psychosociálních oborech. Naučit je komplexnímu, psychoterapeutickému přístupu k pacientovi, umění navázat s ním kvalitní vztah a zasadit zdravotní obtíže do souvislostí jeho životního příběhu. Zadruhé: podpora praktických, osobních nebo rodinných lékařů. Na nich závisí kvalita celé medicíny. Praktik totiž stojí nejblíže pacientova životního prostoru, zná jeho povahu, rodinné vztahy, profesi, radosti a starosti.… Bez drahých vyšetření dokáže odhalit skutečnou příčinu obtíží, rychle a efektivně léčit. Zatřetí: přestat dotovat velké nemocnice a vytvářet malá zařízení s podmínkami, které budou nejbližší přirozenému rodinnému prostředí pacienta - s kvalitní stravou, s přívětivým jednáním a bez zbytečného ranního buzení. Takové změny by ale byly katastrofou pro medicínsko-farmaceutický komplex. Jeho zisky totiž závisí na tom, kolik lidí se léčí, ne na tom, kolik se jich uzdraví. Obávám se proto, že stávající systém zdravotnictví se reformovat vůbec nedá. S největší pravděpodobností jej čeká úplný rozklad. Ani ministerstvo, ani politici nás nespasí. Pokud se nechceme dočkat hořkého konce, měli bychom, místo vyhrožování pacientům odchodem do zahraničí, spojit síly a začít okamžitě pracovat na vytvoření nového systému zdravotnictví a medicíny.

Mám před sebou Vaši publikaci "Mým marodům aneb Jak vyrobit pacienta". Nezní titul krátkých úvah nad praktikami v některých ordinacích docela potměšile vůči vašim kolegům lékařům?

To určitě nebylo cílem. Mohl bych napsat stohy knih o skvělých lékařích, zázračných lécích a neuvěřitelných úspěších, kterých dosahuje moderní medicína. Na příbězích pacientů jsem chtěl upozornit na limity a nebezpečí, která přináší úzce biologický pohled na nemocného člověka a obchodně- průmyslové pojetí medicíny.

Ze stejných ordinací slyšíme, že doktor dnes víc času musí věnovat úřadování, místo aby léčil - a potom že ho ještě čekají návštěvy u nemocných…

Tak tomu opravdu je. Mnohem větší důraz se klade na pečlivé "zúřadování", než na to, jestli byla návštěva u lékaře pacientovi k něčemu užitečná.
Nedávno jsem četl zajímavou studii vyšetřovacích postupů u pacientů s bolestmi zad, kterou provedli ve Švédsku. Prakticky každého lékaři automaticky posílali na rentgen páteře. Aby něco nezanedbali. Ukázalo se ale, že bez znalostí životního stylu pacientů může rentgenový snímek jen velmi málo přispět k objasnění diagnózy. Neočekávaný a pro léčbu významný nález se totiž vyskytnul jen u jednoho z 2500 rentgenovaných pacientů. Ti zbývající byli "lege artis" snímkováni úplně zbytečně. Pokud by se lékař s pacientem blíž seznámil, rychle by pochopil, jakou informaci jeho bolest zad přináší. Vyšetření, léků i administrativy by rázem ubylo. Sami jsme na tuto hru přistoupili a také za to zaplatíme.

Nejen čekárnami oněch ordinací jde ale hlas, že lékaři si vzájemně posílají pacienty na všemožná - a nezřídka zbytečná - vyšetření, že je v tom obyčejné valení kuličky úkonů a bodů!

To není jen vina lékařů. Na tom stojí celý systém. Já na kolegu, kolega na mně. Kdo přestane valit kuličku, ordinovat vyšetření, předepisovat léky, rychle z něj vypadne. Zažil jsem to sám na sobě. Po promoci jsem nastoupil na rehabilitační kliniku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Stereotypní mechanická medicína mne vůbec neuspokojovala. Denně za mnou přicházeli pacienti s různými bolestmi. Posílal jsem je na různá vyšetření, ordinoval léky. Pacienti se sice léčili, ale neuzdravovali. Jejich stonání jsem vůbec nerozuměl. Pak jsem se setkal s kolegou Šavlíkem, zakladatelem české psychosomatiky. Když jsem se ho zeptal, jaký obor to vlastně dělá, řekl mi: "Zatímco ostatní lékaři léčí choroby, já radím lidem, co mají udělat pro to, aby se uzdravili." To se mi zalíbilo. Pochopil jsem, že každá nemoc je informace o tom, že člověk dělá ve svém životě nějakou chybu. Začal jsem se o pacienty zajímat, ptát se jich na způsob života, radosti a starosti. Otevřel se mi nový obzor. Stonání pacientů už bylo srozumitelné, dokázal jsem jim poradit. Ti, kteří pochopili, se začali uzdravovat. To byl můj konec. Přestal jsem valit kuličky výkonů a bodů a moje pracovní místo bylo z "úsporných důvodů" zrušeno.

Souvisí s tím jiný váš výrok: "To, že pacient neodejde z ordinace spokojený, dokud nedostane recept, není jeho chyba. Tak jsme si ho my, doktoři, vychovali"?

Lékaři se chovají k pacientům mechanisticky, pacienti se chovají mechanisticky sami k sobě. Tak nás to naučili na lékařských fakultách, tak jsme to my naučili naše pacienty. Když jsem pracoval na ambulanci kliniky fakultní nemocnice, často jsem si připadal jako mechanik v autoservisu. Pacient tam přijel se svým tělem a nadiktoval závady: "Záda mám zablokovaná - tak je odblokujte. Vrže mi v koleně - dejte tam injekci maziva. Zkontrolujte tlaky a tuky….". Pak odložil svoje tělo a čekal, až ho zdravotničtí mechanici opraví. Běda, když se oprava nepovedla. "To byl asi špatný doktor, neposlal mne ani rentgen, nenapsal drahé léky. Musím zajet do kvalitnějšího servisu, do lepší nemocnice.", řekl si pacient. Ti lidé vůbec nechápou informační hodnotu nemoci a svůj podíl na ní. Jak člověk žije, tak také stůně, pokud způsob života nezmění, nemá šanci se uzdravit.

O reklamě na léky jste se vyjádřil, že je to historicky největší chemický pokus na lidech. Není tohle šíření poplašné zprávy?

Pochopil jste to správně. Opravdu biji na poplach.
Odstrašujícím příkladem je cholesterol. Určitě jste slyšel, že:"Cholesterol je po rakovině největší nepřítel lidstva.". Určitě víte, že: "Zvýšená hladina cholesterolu představuje jeden z nejrizikovějších faktorů aterosklerózy a jejích komplikací: například srdečního infarktu, cévní mozkové příhody nebo nedokrevnosti dolních končetin.". Tak na nic nečekejte a pospíchejte k doktorovi. Běda, jestli vám v krvi najde víc, než 5,5mmol/l. To už jste marod. Máte nemoc- hypercholesterolémii. Vůbec nevadí, že jste se do té doby cítil dobře. V historicky krátkém čase se medicínské propagandě podařilo vyvolat davovou paniku. Nastala éra posedlosti měření jeho hladiny. Fibráty a statiny se staly neprodávanějšími léky v dějinách. V roce 2006 vynesly světovým výrobcům 27,8 miliard dolarů. Skvěle se jim daří také u nás. Užívá je už skoro milión Čechů a v žebříčku nejužívanějších léků suverénně vedou. Teď nastává vystřízlivění. "Snižování cholesterolu zdravým lidem k ničemu nevede. Jen k potížím. Moc velký ale není jejich přínos ani pro pacienty, kteří srdeční příhodu už mají za sebou. Mnohem lepším lékem pro ně je pravidelný pohyb.", tvrdí profesor Rodney A. Hayward z Michiganu. A nejen on. To by ale obchodníci s nemocemi přišli zkrátka. Vypadá to, že jsme jim skočili na pěkně mastný cholesterolový "špek". Víc než na cholesterol dnes lidé stůňou na léky proti němu.

Vím o vás, že se zabýváte problematikou psychosomatické rehabilitace a léčbou bolesti. Co si pod tímhle medicínským termínem má laik představit?

Psychosomatické medicíně se také říká medicína příběhů. Jestliže ke mně přijde pacient, seznámím se nejdřív s příběhem jeho nemoci - kdy a jak začala, jaká prodělal vyšetření, jak se léčil a s jakým výsledkem, podrobně jej prohlédnu - sestavím jeho chorobopis. Současně se ale zajímám o to, jaká v uplynulých letech prodělal těžká životní období - sestavím jeho životopis. Když pak porovnám chorobopis se životopisem, zjistím, že bolesti hlavy a vysoký tlak se datují od doby, kdy se soudí o majetek s bývalou manželkou…infarkt ho postihnul, když přišel o místo vysokého manažera…pálení žáhy ho zlobí chvíle, kdy syn začal brát drogy. Nemoc se stala ztělesněním jeho životní situace. Nejlépe o tom vypovídají lidová přísloví: "má toho plnou hlavu…zlomilo mu to srdce…leze mu to krkem".

A při této terapii se bez pomoci chemie obejdete?

Velkou většinu zdravotních obtíží je pacient schopen zvládnout vlastními silami. Jenom potřebuje poradit jak. Právě v tom vidím úlohu lékaře - být průvodcem pacienta těžkým životním obdobím. Léky i moderní vyšetřovací techniku používám velmi úsporně, ale využívám. Nejdůležitější je pochopit, jakou informaci nemoc přináší, kde dělá pacient ve svém životě chybu a jak má změnit svoje chování, aby se uzdravil. Tím nejúčinnějším lékem totiž jsou samoozdravné schopnosti. Ty je potřeba povzbudit. Pokud ale síly pacienta na zvládnutí nemoci nestačí, předepíšu mu léky. Ovšem s vědomím, že jeho problémy dlouhodobě neřeší. Pomohou mu ale, aby se odrazil ode dna a našel síly k potřebné změně.

Ve všech sdělovacích prostředcích se bez ustání proti něčemu bojuje - dokonce už i proti stárnutí. Kdyby žil můj otec sedlák, řekl by nejspíš: Vždyť je to proti přírodě! Sdílel byste jeho názor?

Odmalička se vzděláváme, školíme, připravujeme se na to, co budeme dělat, jak budeme úspěšní v profesi, ale vůbec nejsme uchystaní, ani z rodiny, ani ze školy, že budeme stárnout, že budeme umírat. Pro mnoho lidí je proto normální proces stárnutí obrovským stresem. Společnost od nich neustále žádá výkon, zastávají manažerské funkce, neznají odpočinek a tělo jim najednou začne hlásit, že už to nejde. Nechtějí ubývání sil rozumět a pomoc čekají od medicíny. Farmaceutický průmysl to vycítil a začal okamžitě využívat poptávku po věčném mládí. Vznikl vědecký obor anti-aging medicína, medicína proti stárnutí. Tedy ne lidem pomoci vyrovnat se s něčím, co je naprosto přirozené, ale vnutit jim prášky, udělat ze stárnutí nemoc. V medicíně se tomu říká medializace - vytváření chorob z problémů každodenního života. Moje babička by řekla: "Lidská blbost je nekonečná, vždyť přece proti věku není léku".

Jak na vás působí neustálé omílání údajů, kolik lidí v produktivním věku musí živit nemocné a seniory, a skutečnost, že ministři sociálních věcí a zdravotnictví proti tomu důrazně neprotestují?

To je jeden z největších paradoxů moderní medicíny a společnosti vůbec. Na jedné straně dokáže staré lidi prostřednictvím špičkové techniky a léků udržet při životě v situacích, které nejsou k životu. Na druhé straně se tímto počet seniorů odkázaných na léky a techniku rychle zvyšuje. Délka jejich života se sice prodlouží, ale jeho kvalita tomu často neodpovídá. Dožívají v zoufalých situacích, opuštění, nebo v domovech důchodců a léčebnách pro dlouhodobě nemocné. Seniorů je hodně a společnost na to není uchystaná. To určitě neznamená, že by se seniorům neměla poskytovat kvalitní medicínská péče. Stejně tak důležitá je ale podpora psychická, sociální, komunitní a hospicová. To téma je příliš vážné a mediálně málo atraktivní. Politici se mu vyhýbají velkým obloukem. Mnohem snáz se "zviditelní" v hrdinském boji o regulační poplatky.


Nikoli mimochodem - v září 2010 jste napsal otevřený dopis ministrovi Hegerovi s návrhem protikorupčních opatření ve zdravotnictví. Odpověděl vám, a jestli ano, co?


Ještě jednou regulační poplatky.
Všimněte si, kolik let se o ně politici hádají. Přitom jde o směšnou částku třiceti korun. V úhrnu pár stovek miliónů. Podle střízlivého odhadu Transparency International ČR nás korupce ve zdravotnictví přijde ročně na dvacet miliard. O tom politici cudně mlčí. Na problém korupce jsem upozorňoval už několik ministrů, rozesílal různé návrhy. Před dvěma lety mi přišla bezobsažná odpověď z právního odboru ministerstva zdravotnictví. Napočítal jsem v ní asi dvanáct pravopisných chyb. Letos na podzim jsem to zkusil znovu. Pan ministr Heger se zatím neozval. Nedělám si žádné iluze. Medicínsko- farmaceutický komplex je korupcí tak prorostlý, že ji nelze zlikvidovat bez zničení samotného medicínsko-farmaceutického komplexu. Mám dojem, že už to pan ministr Heger také pochopil. Nedávno se vyjádřil, že ve funkci asi dlouho nebude.

Zejména senioři "zahnaní ke" zdi i prostou opotřebovaností těla hledají pomoc, kde se dá - v mnoha případech také u léčitelů. Co vy a takzvaná alternativní medicína?

Před lety jsem byl členem Klubu českých skeptiků Sisyfos. Vystupoval jsem proti akupunktuře, homeopatii, biotronice. Časem mi ale začalo vrtat hlavou, jak je možné, že alternativní metody tolika lidem pomáhají, když by vlastně neměly. Vysvětlení jsem našel v psychosomatice. Do ordinací lékařů přichází hodně úzkostných, neurotických nebo depresivních pacientů. Jejich tělesné obtíže mají výrazný psychosociální kontext. Od lékaře očekávají především vstřícnost, pochopení, srozumitelné vysvětlení a uklidnění. Místo toho jsou ale vystaveni nekonečné řadě vyšetření a léčebných zákroků, které nejenže nevedou k odhalení příčiny a vymizení obtíží, ale jejich úzkost a neklid ještě zvyšují. Není divu, že se takoví pacienti obracejí na léčitele. Ten sice hluboké teoretické znalosti a špičkové technologie postrádá, o to více ale dokáže vytěžit z osobního setkání, navázání důvěryhodného vztahu, seznámení se s životním příběhem pacienta a nakonec i z magického působení léčitelských metod. Jestliže jde navíc o člověka empatického, s bohatými životními zkušenostmi a intuicí, je schopen pacienta uklidnit, poradit mu s jeho problémy, upravit jídelníček, motivovat ke změně chování. Pokud si vědecká medicína svoje selhání nepřizná a neprohlédne, že tím nejcennějším lékem je osobnost takto - celostně - uvažujícího terapeuta, bude jen bezmocně přihlížet, jak léčitelé pronikají na její "posvátnou" půdu.

Není právě čas vrátit se někam zpátky? Věděl byste kudy…?

Ptáte se na cestu ke zdraví? Co je to zdraví? Podle mne je to schopnost zvládat problémy každodenního života. Pokud má člověk k řešení problémů dost vůle a sil, je zdravý. Když začne vůli ztrácet, je mu ne-volno. Když už problémy zvládat nemůže, je ne-mocný. Co ale člověk potřebuje k tomu, aby byl spokojený a zdravý? Kromě stravy, pohybu a tělesné kondice to jsou také láska, přátelé, kultura, dobré vztahy a zdravé životní prostředí. V konkurenčních tržních podmínkách na ně moc prostoru nezbývá. Dříve na to upozorňovali jen filosofové, teď už jsou slyšet i hlasy ekonomů. Luisa Corradová z ekonomické fakulty univerzity Cambridge zkoumala, jak souvisí hospodářský růst a spokojenost občanů. Dvacet tisíc lidí ze sto osmdesáti oblastí Evropy zaznamenávalo do dotazníku míru svého štěstí. Očekávalo se, že nejlépe na tom budou lidé v prosperujících ekonomikách slunné jižní Evropy. Překvapivě zvítězili Dánové, před Finy, Iry a Švédy. Ukázalo se, že mnohem důležitější než růst HDP je důvěra ve státní správu, vymahatelnost práva a dobré mezilidské vztahy. Právě to u nás chybí. V nemocné společnosti nemohou žít zdraví občané. Snažím se proto lidi varovat. Ať se nenechají manipulovat politiky, reklamou, medicínsko-farmaceutickým komplexem. Ať si převezmou sami zodpovědnost za svůj života svoje zdraví. Tím nejúčinnějším lékem je vytváření občanské společnosti. To je práce pro každého z nás. To za nás žádný politik neudělá.


S MUDr. Janem Hnízdilem, z Centra komplexní péče Dobřichovice, v listopadu 2010, pro časopis "Pečuj doma", hovořil Jan Nouza, text mírně aktualizován v lednu 2011.
lp

O chřipce

15. února 2011 v 7:00 | Mudr.Šula+ Jaroslav Kňap |  O zdraví a nemoci
vakcin

Rozhovor s MUDr. Jan Šulou: Zapomínáme na to, že veselá mysl je půl zdraví


28. 1. 2009. Promoval v roce 1985 v Praze na LF UK. Klinickou práci začíná v České Republice a následně studuje ve Švýcarsku, Itálii a Německu. Po atestaci z ortopedie v roce 1991 odchází do Kanady a pak do USA, kde se na Floridě věnuje studiu významu membránových receptorů při rozvoji autoimunitních onemocnění pod vedením Prof. Felixe Kaufmanna.
Po návratu do Evropy v roce 1993 nadále spolupracuje na vývoji přírodních preparátů pro léčbu kloubních onemocnění s pracovišti v Anglii a ve Švýcarsku. Za své práce je přijat v roce 1999 do Královské lékařské společnosti Spojeného království Velké Británie a Severního Irska jako první český lékař. Další rozvoj  biomodulačních léčiv spojuje s univerzitami ve Skotsku a v Oxfordu. Od roku 2007 je členem Italského řádu lékařů v Neapoli a vedoucím imunologem italské společnosti Ischia Salus. Mezinárodně působí jako konsultant ve 12 zemích a je členem Oxford Research Institute of Immunology a italské psychoneuroimunologické společnosti. Žije střídavě v Itálii a v Anglii. 

Proč se chřipka objevuje zejména v říjnu a listopadu a pak v únoru a březnu?
Teorií vzniku chřipky právě v tomto období je mnoho, ale já osobně se přikláním k teorii snížení imunity vlivem poklesu slunečního světla, tedy oslabení osy hypotalamus hypofýza, která dává našim T-lymfocytům povel se buď vzchopit a bojovat, nebo to nechat být, protože to stejně nemá cenu a všichni onemocníme.
Dále je to změna stravy a určitá deprese z toho, že už je tady zase podzim. Na jaře je to pak vyčerpání a projev únavového syndromu, protože příroda nutí člověka odpočívat.
Já osobně ale mám za to, že pokud tedy člověk podlehne davovému šílenství, že už to mají všichni, tak já to asi dostanu také, potom se to skutečně stane. Při pečlivém studiu epidemiologických studií je skutečně tato morbidita vyvolána z velké části sdělovacími prostředky a médii, které jsou zase nástrojem výrobců vakcín a vitaminů, kdy je nutné zvýšit prodeje a vytvořit davovou psychózu, což se jim již několik desetiletí velmi dobře daří. Člověk, který zdravě žije a myslí, nikdy chřipkou neonemocnění. To je jednoznačný fakt, ale není zájem, aby lidi byli veselí a jedli pomeranče a jablka, ale je nutné je očkovat a vytvořit
dvakrát do roka nárůst prodeje vakcín a imunomodulátorů.
Jak je to s nemocností podle krevních skupin? Jsou na tom všechny stejně, případně, která je nejvíce ohrožena?
Krevní skupiny jsem velice pečlivě studoval jak díky dietám, tak díky analýze nemocnosti, ale jednoznačně mohu říct, že objektivně není přímá souvislost mezi chřipkovým onemocněním a krevní skupinou. Spíše je tam souvislost podle znamení zvěrokruhu, tedy podle živlové rovnováhy, ale všechny krevní skupiny mají stejné obranné mechanismy. Rozdíl je tedy jen v tom, jak se každá jedna z těchto krevních skupin zachová v konfrontaci s medializací problému. Tedy jestli mu podlehne nebo ho ignoruje. Např. skupina O, která velmi dobře asimiluje, tak je snad náchylnější, ale velmi to závisí od typu osobnosti, respektive znamení a ascendentu.
Mají lidé s poruchou krvetvorby větší odolnost?
Určitě ne, protože pokud mají jakékoliv poškození, tak to znamená, že nejsou v rovnováze a krvetvorba je jeden ze základních pilířů obranyschopnosti, protože v kostní dřeni z ezoterického hlediska sídlí duše neboli princip našeho bytí, respektive tvorba kmenových buněk, které se stále obnovují. Pokud je porucha tam, pak je latentně všude a obrana nemůže být dokonalá.
Je možné, že psychotici mají menší sklony chytit chřipku?
Jak jsem již uvedl, chřipková epidemie je vždy produktem společnosti a pokud se psychotik zajímá více o toho, koho kdy a kde zabije či znásilní, tak logicky nevnímá, že se zrovna nachází v období a místě chřipkové epidemie a nemá tedy vůbec ani pomyšlení na to, aby onemocněl, tak nemá vůbec žádný sklon tu chřipku chytit.
Očkovat - ano, či ne? Je očkování efektivní a je možné očkovat, když je někdo alergický?
Já jsem zásadně proti jakémukoliv očkování chřipky, protože vždy z toho někdo umře, kdo by nemusel, kdyby se neočkoval, a pak ty vedlejší účinky jsou brutální, např. ochrnutí, roztroušená skleróza, lupénka, revmatická artritida či systémový lupus. Logicky jak úmrtí, tak chronické následky se tají, o tom se nikde nedočtete a jen musíte hledat ve specielních statistikách.
Pokud je někdo alergický, tak si tu alergii jenom zhorší, pokud náhodou nezemře na
anafylaktický šok atd. Prostě to nepřipadá v úvahu. Očkování tedy jen pro rizikové skupiny a s vakcínou na míru individuálně připravenou.
Jestliže člověk posiluje imunitní systém zdravou výživou, otužováním, sportem, saunováním, jak je možné, že onemocní?
Jednoduše proto, že se věnuje tělu a ne mysli. Pouze silná mysl a silný duch zabrání nemoci. Podívejte se na případy v koncentračních táborech, nikdo tam nejedl řádně, ani se nemyl, ale neonemocněli jen ti, kteří věřili, že přežijí. Harmonie a čistota těla jsou nástrojem k harmonii mysli. Velmi přesně je toto popsáno v knize Dr. Candance  Pert Molekuly emocí, která naprosto jasně ukázala v laboratoři, jak deprese a úzkost snižuje imunitu. Pokud budete skvěle jíst a cvičit a budete se bát rakoviny, pak ji stejně dostanete. S chřipkou je to stejné.
Je správné na podzim a v zimě jíst citrusové plody, které mají velký obsah vitaminu C?
Určitě ano, všechny přírodní vitaminy mají větší  biokompatibilitu a organismus si jich více váží a spotřebuje je všechny, zatímco ty syntetické vyloučí. Jde ale i o jiné prvky výživy jako vláknina atd. Pokud mám zácpu, tak mohu jíst kilogramy pomerančů a je z toho menší užitek než z půl kila jablek a správné funkce tlustého střeva.
Jakým způsobem se vy osobně bráníte proti chřipce?
1. Žádnou chřipku ani jiné patologie si nepřipouštím.
2. Denně beru česnek, zinek a selen a také betaglukany.
3. Dvě hodiny 5x týdně sportuji - jezdím na kole.
4. Denně vypiju večer 350 ml červeného vína.
5. Děkuji universu za to, že jsem tak zdravý a můj imunitní systém tak silný.
Jaká je podle vašeho názoru nejúčinnější prevence?
Jednoznačně veselá mysl, půl zdraví. Víme to všichni, jen málo se to praktikuje.
Jaroslav KŇAP
smrkanO snech

14. února 2011 v 7:00 | Izabela Klimová |  Esoterika
sen

Zajisté jsme někdy někomu sdělovali,že jsme měli nádherný,nebo naopak příšerný sen.A  také někdo nám sděloval,že měl v noci nějaké krásné,nebo naopak divoké sny.
Co je vlastně sen?
Dalo by se říci,že sen je duševní aktivita během spánku ve fázi REM při útlumu mozkové kůry.
REM je anglická zkratka Rapid Eye Movement /rychlé kmity očí-mihotání očí./Ve fázi REM spánku dochází k čištění paměti,kdy zůstávají jen silné podněty a je také důležitá pro prostorovou paměť.Jeho trvání je 20-25% z celkové doby spánku,ale mění se během života.U novorozeňat trvá REM fáze až 80%,ve stáří je to cca 20%.Během této fáze dochází k nejintenzivnějším regeneračním procesům jak na duševní,tak i na tělesné úrovni.Kdyby tato fáze v našem spánku chyběla,byli bychom po probuzení velmi unaveni,podrážděni a nesoustředěni.
O snu by se dalo říct,že je spontánní imaginací  tvořící sled pocitů,symbolů,obrazů a událostí,které nelze reprodukovat ve bdělém stavu.Naše sny úzce souvisí na našich prožitcích,prostředí,vztazích.zážitcích z
uplynulýcch dnů,na událostech,které nejsme schopni řešit, ale také na našich hodnotách a fantazii.Většina expertů a psychologů,věnující se problematice spánku,tvrdí,že sny mají i hlubší význam.
Naše duše nikdy nespí,je jen uvedena do podmínek spánku,které jsou odlišné od podmínek bdělého stavu,tudíž zplodí jiné vjemové výsledky.

Většina snů tvoří naše přání,pak jsou to sny vzpomínkové na události v daleké nebo blízké minulosti.Další skupinu snů tvoří tzv.sny svědomí,které jsou korektory našich činů.
Poměrně časté jsou i sny o smrti blízkých osob,které dosud žijí.
Ve snech se nám můžou objevovat i zesnulé milované osoby,nebo neznámé tváře,které nám sdělují něco
pro nás důležitého.Nejsilnější intenzitu mívají sny varovní,kdy pomocí podvědomí,dostáváme z duchovní říše signál,který nás má ochránit před hrozícím nebezpečím.Někdy se nám zdají sny,kdy létáme,nebo jsme před přísnou zkoušející porotou,nebo,kdy jsme v přítomnosti cizích lidí,nazí.
Když se sny opakují,je to naléhavé poselství
Děsivé sny jsou produkcí negativních energií, které jsou uložené v podvědomí.
Je-li sen slabý,zapomeneme ho hned po probuzení.Je-li sen silný,dokonce se opakuje,pamatujeme si ho ve bdělém stavu a to někdy velmi dlouho.Lépe si pamatujeme i sny,které mají logický průběh-naše bdělé vědomí ho lépe akceptuje,než ty,které jsou absurdní a pro nás nevysvětlitelné.Někdy si pamatujeme jen útržek a neznáme další souvislosti.
V současné době,je již možné naučit se pamatovat si sny.Když nerozumíme symbolům,které ve spánku k nám přicházejí,máme k dispozici i snáře.Jsou známé od dob nejstarší civilizace-existovali již v Mezopotámii,Egyptě,Číně,Persii,ve starém Řecku.V dávnověku se předpokládalo,že sny souvisejí se světem nadpozemských bytostí,démonů,bohů.
Snář  z lat.somniarium,obsahuje výklad snových symbolů.S vykladači snů se setkáváme v biblických příbězích,v antické literatuře /Homér,Aristoteles,Sokrates/.Ale i novodobější psychiatři jako je Sigmund Frued,nebo Carl Gustav Jung,vycházeliz okultních nauk při výkladech snů.
Mnozí tvrdí,že spánkem ztratíme třetinu života.Je fyziologicky dáno,že lidský organizmus nemůže fungovat beze spánku.Jednak nabíráme ve spánku nové síly a navíc k nám přicházejí sny,kterí mohou
obohatit náš duchovní rozměr.

Německý vědec F.W.Hildebrandt napsal rozsáhlé dílo o snech.Zde je kousek citace z jeho publikace:

"Sen je kouzelně poetický,trefně alegorický,jeho humor je nedostižný,jeho ironie báječná.Hledí na svět v podivuhodně idealizujícím světle a zhusta umocňuje působivost jevů nejmoudřejším pochopením jejich podstaty.Co je pozemsky krásné,ukazuje v třpatu skutečně nebeském,co je vznešené,v nejvyšší majestátnosti,co ze zkušenosti známe jako hrozné,v nejděsivější podobě,co je směšné,s nepostižitelnou drastickou komikou: a mnohdy jsme ještě po procitnutí tak naplněni některým z těchto dojmů,že se nám zdá,že nám skutečný světnikdy nšco podobného neposkytl."

Lady Macbeth v dramatu Shakespeara říká:"Tobě chybí koření života-spánek!"

Někdo kdysi řekl,že sen dává našemu životu koření,že jsou to křídla,které nás zvedají nad oblaka.
Dalo by se říci,že Stvořitel ve své nekonečné laskavosti,nám poskytl nejen nádherné prožitky a vjemy pro bdělý stav /příroda,květiny,zvířátka,hudba,umění,zpěv,tvůrčí schopnost, atd./.Poskytl nám i prožitky v době odpočinku a spánku,které mají veliký význam pro náš duševní život a tak ten,kdo tvrdí,že při spánku ztrácíme něco ze života,je na velkém omylu.Byli jsme obdařeni plným životem v bdělém stavu i ve spánku!
o snech

Krása krystalů

13. února 2011 v 11:47 | xx
kryst

Návrat

13. února 2011 v 7:00 | Marie Blankytná |  Esoterika

Návrat

20. srpna 2009 v 1:36 | Marie Blankytná |  Kontakt

Vážení přátelé, přeji Vám hodně víry a pevné vůle pracovat i ve svůj prospěch.
Naše stránky jsou výukovým materiálem, protože všichni se neustále učíme. Zvláště v duchovních naukách máme stále vědomostí málo.
Můžete zde najít hodně rad, jak pracovat sami na sobě.
Základem práce na našich tělech stále zůstává pročišťování všech buněk pomocí dechu a pomocí vědomé myšlenky ve spojení s čistou energií duchovní bytosti.

Příklad:
uvědomíme si, že máme v životě málo radosti. Jsme za to odpovědni sami, potřebujeme pročistit buňky brzlíku.
Stále se ptáte, jak na to :
-pohodlně se usadíme - rozsvítíme si svíčku , nejlépe bílou
-začneme jenom vědomě dýchat, až přejdeme na pravidelné dýchání, kterým se dostaneme na hladinu vln alfa
-přeneseme vědomí do oblasti brzlíku
-můžeme si na tuto oblast položit ruku, abychom stále byli vědomím v této oblasti
-po chvilce poprosíme - "Prosím očistnou energii ohně plamene svíčky, aby přijala a zpracovala vydýchanou energii /3krát/
-poprosíme - Pane Ježíši Kriste - Synu Boží , přijmi moji snahu o očištění buněk brzlíku a pomoz mi Tvou přítomností naplnit tyto buňky čistou energií Tvého jména / 3krát /
-potom už jenom prodýcháváme tuto oblast - NÁDECH - slabika - JE
- VÝDECH -slabika - ŽÍŠ
-pokud nám těkají myšlenky, podaří se nám je udržet v žádané oblasti přiloženou dlaní ruky.

Je na každém z nás, jak dlouho vydržíme tímto způsobem meditovat.
Na konci meditace poděkujeme za tuto možnost očisty. Čistý a funkční brzlík navodí tvorbu potřebného hormonu radosti v mozku.
Tímto způsobem můžeme čistit celé tělo, můžeme tak umenšovat i bolest.

Vše ztvárňujeme myšlenkou.
To je odpověď na Vaše časté otázky, jak to dělat ?
NECHEJTE PRACOVAT VĚDOMÉ MYŠLENKY - ony pracují v náš prospěch.

Za základ svého života si vezměte to, co je řečeno v předcházejícím článku - Pilíře života.
Ony se nám nějak z našeho vědomí vytrácejí. Chceme-li pracovat ve prospěch Vesmíru, pro Přírodu, musíme pracovat na sobě.
n3

Pozdrav od Boha

11. února 2011 v 21:15 | emailová pošta
b1
b2
b3
b4
b5
b6
b7
b8
b9
b10
b11
b12
b13
b14
b15
b16

Globální meditace

10. února 2011 v 7:00 | emailová pošta |  Esoterika
esoterický svět


Globální meditace pro přechod do univerzální roviny 10.2.2011, 19.00 hod.

Vítejte v roce 2011 pracovníci světla. Tento rok přináší potenciál pro mnohá dobrodružství a manifestaci zázraků. Proběhne léčení na všech rovinách, rok 2011 má velmi specifický význam, který najdeme i v mayském kalendáři. Dne 10.02.2011 bude dokončen Tzolkin-cyklus Majského kalendáře, nový započne 11.02. 2011.
Dne 9.3.2011 vstoupíme společně s Matkou Zemí také do Univerzálního Plánu. Oba výše uvedené cykly - Tzolkin-cyklus a Univerzální plán budou ukončeny datem 28.10.2011.
Zdroj: http://www.sternenkraft.at/news-empfehlungen/globale-meditation/
Při této příležitosti jsme byly vyzvány vytvořit globální meditaci ze zkušenosti spontánního otevření srdce. Tento originální německý text je také přeložen do ruštiny, bulharštiny, francouzštiny, angličtiny (další překlady jsou vítány). Prosíme, pomozte šířit tuto informaci, aby se co nejvíc bytostí mohlo vědomě připojit k tomuto záměru.
Pokud se chcete zapojit, věnujte prosím půl hodiny svého času meditaci, která proběhne 10.2. v 19.00 hodin. Bez ohledu na to, kde se budete v 19.00 na této planetě nacházet, energie lásky bude v tomto čase kolektivně uvolněna. Když v tento čas nebudete moci meditaci provést, nalaďte se prosím na osoby, které v tento čas meditovat budou.
Vezměte předem očištěný (nabitý) krystal, nechaný k těmto účelům venku po dobu 24 hodin. Tento krystal je dárek pro Matku Zemi, vyberte si takový, který jste připraveni jí vrátit.
Energetický potencionál nového cyklu Univerzální roviny má lidstvu znovu připomenout jeho spojení s Matkou Zemí a návrat k životu v jednotě.
Matka Země sloužila lidstvu trpělivě a obětavě po dlouhý čas. Poskytovala nám výživu, dala nám naše těla a byla tady celou dobu pro nás, abychom získali zkušenosti jako vědomé lidské bytosti.
Nyní nastal čas poděkovat jí a pokračovat dál v nové cestě k dosažení harmonie a jednoty se srdcem Matky Země. Je čas ukázat naší Matce, že jsme připraveni něco jí vrátit a vyjádřit jí tak vděčnost jako poděkování za její velkorysé dary. Vámi vybraný krystal je symbolem vaší ochoty vyjádřit jí vděčnost a lásku.
Samotná meditace je velmi jednoduchá: K meditaci si můžete pustit hudbu, kterou naleznete zde: http://www.sternenkraft.at/news-empfehlungen/musik-zur-meditation/
Pohodlně se posaďte a v mysli počítejte do 7, přitom se pomalu nadechujete nosem. Představte si, jak světlo vstupuje přes vaši kořenovou (první) a korunní (sedmou) čakru, čistí vaši páteř a shromažďuje se ve vaší srdeční čakře.
Počítejte opět do 7, zadržte dech a uvědomte si světelnou kouli uvnitř srdeční čakry.
Počítejte v mysli do 7 ještě jednou, vydechujte ústy, představte si, jak se světlo šíří ven všemi směry, skrz vaše energetické pole, čistí vše nepotřebné a obnovuje vše staré.
Počítejte zase do 7 a opět zadržte dech, vědomě vše sledujte.
Celou tuto dechovou proceduru opakujte 7x a poté dovolte energii pohybovat se kolem vás. Cítíte se tak lehce, jakoby vás mohl odfouknout vítr. Zažijte tento pocit svobody.
Předtím než se vědomě spojíte s Matkou Zemí a Otcem Nebe se na pár minut zastavte. Dovolte světelné kouli lásky ve vašem srdci růst a rozvíjet se do nádherných podob vaší existence, uvědomte si ji a pošlete do středu Matky Země. Poté jednoduše počkejte, až vám Matka Země odpoví a odpověď přijde, protože ona vás miluje. Nechejte všechnu její lásku protéct svým tělem a přesunout do vašeho energetického pole.
Nyní ve vašem srdečním centru rozvíjejte světelnou kouli lásky pro Otce Nebe a prociťte veškerou lásku, která existuje mimo planetu Zemi. Můžete si vybavit hvězdnou, noční oblohu a poslat veškerou svou lásku Otci Nebe. Počkejte, až vám odpoví. Pošle vám svou lásku. Nechejte všechnu jeho lásku protéct svým tělem a přesunout do vašeho energetického pole.
Jste spojeni s Matkou Zemí a Otcem Nebe.
Užijte si tohoto spojení 10 minut.
Poté si představte, jak plujete vesmírem nad zemí společně s ostatními bytostmi, které s vámi společně meditují právě v tuto chvíli. Vytvořili jste kruh vzájemně propojených rukou okolo Matky Země.
Nyní myslete na vše, za co chcete Matce Zemi poděkovat. Děkujte tiše nebo v mysli:
"Matko Země, děkuji ti za své fyzické tělo, děkuji za tvou krásu, za tvou obživu, za tvou starost o nás, tvé děti". Zůstaňte v této představě spojení a děkování 10 minut. Myslete pouze jen na vděčnost a pokoru k Matce Zemi. A opakujte děkování od začátku.
Poté navraťte své tělo do vědomého stavu, vezměte krystal a přidržte jej u srdce.
Dýchejte hluboko do srdce a představte si jasnou sluneční zář. Toto slunce je nyní naplněno veškerou láskou a vděčností, kterou cítíte za Matku Zemi. Dýchejte Zhluboka dalších 10 minut a zažijte, jak slunce v srdci září jasněji a jasněji, vdechněte všechno světlo lásky a vděčnosti dovnitř krystalu. Naplňte jej vší láskou a vděčností ze svého srdce.
Poté se pomalu vraťte do vědomé přítomnosti.
Posledním krokem je návrat nabitého krystalu Matce zemi, můžete hned po meditaci nebo i v další dny. Zvolte si ve svém okolí nějaký vodní tok, řeku, potok, jezero nebo moře. Vhoďte krystal do vody, umožněte tak lásce a vděčnosti, aby se nesly kolem země mocnou silou vody, která se dostane k ostatním bytostem, které stále ještě žijí v hlubokém snu zapomnění a nevědomosti.
Jestliže obdržíte podnět zopakovat tento rituál s jinými krystaly, prosím, udělejte to.
Děkujeme za vaši podporu, děkujeme za vaše bytí. Společně přineseme lásku pro Matku Zemi zpět do lidského vědomí. Nyní je ten čas.
Pozdrav z našich srdcí
Shari a Anna
Článek je možno šířit v nezměněné podobě a s uvedením celého odkazu na zdroje pod článkem:
Přeložila Světlovláska z internetových stránek: http://www.sternenkraft.at/news-empfehlungen/globale-meditation/, překlad pdf. anglické verze článku: Global meditation English
Doporučení na odkaz na internetových stránkách: http://littlegrandmother.net/default.aspx
řeky života

Mami

8. února 2011 v 7:00 | Oldřich Bubák |  Moudra a mezilidské vztahy
li

Tvé modré oči ve vrásčité tváři,šediny vlasů
s nostalgií podzimu,pod řasy derou se mi slzy.
Zpytuji svědomí,hřích můj mě mrzí,
že měl jsem být s Tebou mnohem více času.

Neuvěřitelně krásný vztah mezi námi,
chci poděkovat za něj,
a přeji si,ať větry života příštího to,
že vše odčiním,popoháněj.
bab

Duchovní stav země k 1.1.2011

6. února 2011 v 7:00 | www.ao-institut.sk |  Esoterika

v rukou světla

Duchovný stav Zeme k 1.1.2011

Je len málo tých, ktorí sa vo svojich myšlienkach zaoberajú potrebou odpustiť druhým. Takých ľudí žije na Zemi naozaj veľmi málo.
Avšak ešte menej je tých, čo dokážu skutočne odpustiť, a tým sa oslobodiť od síce pozemsky neviditeľného, no napriek tomu duchovne živého, spútavajúceho spojenia s mnohými ľuďmi, ktorí im počas života skrížili cestu.
Odpustenie je pritom to podstatné, čo bude už onedlho ovplyvňovať mnohé dianie v spoločnosti na Zemi.
Odpustenie je podmienkou duchovného vzostupu človeka - jednotlivca, ako aj vzostupu celých národov či svetadielov. Odpustenie, v ktorom sa prejaví jasný lesk žiary zmierenia s osudovými cestami človeka na jeho púti Stvorením. Také odpustenie bude v sebe prechovávať prejav čistej múdrosti a pokory človeka, ktorý dospel k poznaniu veľkých Zákonov Stvorenia a ticho šepká:
"Pane, Tvojej pravečnej Moci a Spravodlivosti, Tvojmu Svätému Duchu náleží posúdenie a narovnanie všetkého, čo sa sformovalo na mojich doterajších cestách. S týmto vedomím mám teraz pred sebou len vôľu odčiniť všetko nesprávne, čo som sformoval, vytvoril a vykonal v kontakte s blížnymi. Som pripravený všetko napraviť. Nevidím už vôbec nič z vín druhých, ale len viny svojich vlastných omylov. Tie som rozhodnutý s nasadením všetkých svojich síl napraviť. Napravím ich v modlitbe a činom!"
Odpustenie a túžba odčiniť všetko nedobré musia byť v človeku spojené do jednej jedinej silnej pohnútky vnútra, lebo až spolu svedčia o tom, že dobrá vôľa v človeku je pravá a čistá.
V takto naladenom stave sa ihneď zmení aj sivé vyžarovanie, ktoré človeka dovtedy obklopovalo či čiastočne ním i prenikalo. Jemná svetlosť v jeho vnútri stane sa potom preukazom, ktorý mu umožní prejsť cez všetko ostatné, čo má ešte nasledovať vo vláknach spätného pôsobenia, aby sa odžilo.
Tento jemný a jasný svit v jeho vnútri bude preňho napokon záchranným lanom, ktoré mu umožní prejsť vrcholiacim súdom, ktorý sa v tomto roku i v nasledujúcich rokoch bude stále viditeľnejšie prejavovať vo všetkých udalostiach prírodného i spoločenského diania na Zemi.
Kiež by ľudia pochopili, že jediná možná cesta, ukazujúca sa ako životaschopná, je cesta, na ktorej sa každý sám za seba zmení a začne správať lepšie, čistejšie, pokornejšie k blížnym.
Stojíme na prahu obdobia veľkého vzájomného obviňovania sa z toho, že za ťažkosti jedného môže ten druhý. Obviňovanie prerastie do nátlaku, vydierania, sporov na všetkých miestach a vo všetkom, čo sa odohráva medzi ľuďmi.
Všetko, čo teraz ešte drieme v ľudských myšlienkach, vyrazí teraz von bujne ako plané plody tej najjedovatejšej buriny.
Prenikne to všetkým, čo sa stalo súčasťou ľudského života. Jeden bude obviňovať druhého a naopak, až kým sa nad všetkým nerozpúta búrka zničenia všetkých ľudských hodnôt. Všetko, čo na Zemi patrí k tomu lepšiemu, bude pošliapané hlboko do bahna. Nakoniec sa ľudia budú vysilení od únavy potácať z miesta na miesto, aby s bolestivým zdesením zistili, že príčinou ich domnelého utrpenia sú oni sami, lebo stratili schopnosť odpúšťať.
A hoci sa na prvý pohľad zdá, že cesta odpustenia iným a cesta vlastnej zmeny k lepšiemu sú dnes ešte bláznovstvom, niečím nereálnym, čo sa pri dnešnom zaužívanom spôsobe zmýšľania nedá uskutočniť, nakoniec sa ukáže, že ak má ľudstvo na Zemi prežiť a existovať ďalej, potom niet inej cesty než cesty odpustenia a nápravy vlastných zlých rozhodnutí.
Brána do budúcnosti Zeme je úzka! Neopísateľne úzka! Je taká malá, že najprv sa bude musieť každý z nás zbaviť všetkej pýchy a egocentrizmu, domnienok o vlastnej veľkosti a nahradiť ich takým druhom pokory a skromnosti, o akých sa dnes musíme dočítať v rozprávkových príbehoch, aby sme si ich dokázali aspoň hmlisto predstaviť. V správaní a konaní v každodennom živote ich nemožno nájsť, ich obsah i prejav je už človeku úplne cudzí.
Brána, ktorá je ešte otvorená do budúcnosti, je taká malá, že prevažná väčšina ľudí by cez ňu v súčasnosti neprešla, ani keby sa snažili čo ako zohnúť.
Skôr by prešla ťava uchom ihly ako dnešní ľudia, naplnení nespokojnosťou a obviňovaním druhých, touto bránou, ktorá je pre nich pripravená do budúcnosti. Prečo ľudia nechcú pochopiť, že slová Toho, ktorý prišiel pred dvetisíc rokmi, sa nakoniec splnia, a to aj na nich samých, a nielen na tých druhých?
Prečo ľudia nechcú pochopiť, že udalosti, vyskytujúce sa čoraz častejšie vo všetkých oblastiach života, ukazujú, že nastáva čas zmien, dávno ohlasovaných prorokmi?
Kiež by ešte k duchu mnohých, ktorí nie sú sami v sebe zlí, len sa nechajú vliecť prúdom más, doletelo volanie, že práve a len odpustenie druhým a náprava všetkého zlého je cestou, ktorá vedie k ďalšiemu životu na Zemi. Že je to cesta, podmienená Božou Láskou, skláňajúcou sa k Zemi.
Stav na Zemi dnes ukazuje, že pre väčšinu ľudí je takmer nemožné odpustiť druhému čo len raz. Avšak teraz sa požaduje odpustiť sedemdesiatsedemkrát, aby sa mohlo odpustenie považovať za pravé, myslené poctivo a skutočne prežité vo vnútri odpúšťajúceho.
Jasný lesk žiary odpustenia musí naplniť vnútro ľudstva, aby sa vôbec mohla začať odvíjať jeho cesta k budúcnosti.
Bez prebudenia jemnej, tichej pokory teraz viac než kedykoľvek predtým hrozí, že sa ľudia vzájomným obviňovaním zničia, vyčerpajú navzájom až do vymretia.
Žiaľ, taký je stav väčšiny ľudstva, ktoré vstupuje do prežívania dní, týždňov, mesiacov roka, obsahujúceho číslo 2011.
Dvojka, stojaca naproti dvom jednotkám, zreteľne naznačuje potrebu nájsť zmierlivé vyváženie. A to spočíva v naliehavosti odpustiť druhým a zároveň v dobrovoľnej ochote napraviť vlastné chyby a viny.
Snáď sa to podarí aspoň malému počtu ľudí.

zem

Lebenhart Tomáš MUDr.

5. února 2011 v 7:00 | MUDr.Tomáš Lebenhart |  O zdraví a nemoci
dr

MUDr.Tomáš Lebenhart:

Děkujeme, že odcházíte.


Čtvrtek, 30 Prosinec 2010 13:43 MUDr. Tomáš Lebenhart


EmailTiskPDF
Krize našeho zdravotnictví vrcholí. Odráží krizi celé společnosti. Lékaři rozjeli na plno akci, kdy podávají hromadně výpovědi a v době ekonomické krize žádají mnohem více peněz. Jejich ministr je chápe, leč logicky není schopen jim pár miliard na mzdy přihodit. Má je vzít zemědělcům, živnostníkům, důchodcům, policajtům, má zrušit dotace na kulturu, na výzkum...?

Moji kolegové si patrně neuvědomují, že zoufalý, chronický nedostatek peněz ve zdravotnictví sami aktivně spoluvytvářejí. Filozofie technicko-chemické medicíny, kterou ctí a praktikují, vede v důsledcích k masivnímu finančnímu krvácení. Léčí takovým způsobem, že jejich pacienti stále docházejí na kontroly, berou drahé léky (čím dál víc) a podstupují nákladná vyšetření. Nikdy se však neuzdraví! Teď nemluvím o akutní medicíně. Tam je vše v pořádku. Životy zachraňovat umějí. Ptejme se však, proč k jejich ohrožení dochází... Proč imunita obyvatelstva včetně dětí je v katastrofálním stavu? Například onkologičtí pacienti, kterých rapidně přibývá, měsíčně ze systému odčerpají desetitisíce korun. Podobně tak lidé s autoimunitními chorobami, neurologickými degenerativními nemocemi i dalšími vážnými poruchami zdraví. Moji pacienti většinou nestojí zdravotní systém ani korunu!


Podávám léky, které jsou inteligentní (pojišťovny je nehradí) a nejsou příliš drahé. A tito lidé s
e uzdravují nebo se alespoň jejich stav lepší - a to bez chemických léků. Paní Dana s roztroušenou sklerózou v péči klasické medicíny čerpala měsíčně zhruba deset tisíc korun a její stav se plynule zhoršoval. Nyní nečerpá nic a je prakticky zdráva. Medicínský systém je v těžké krizi a jeho dny jsou sečteny. Nelze jej do blízkého budoucna financovat. Zákonitě se zhroutí. V této situaci jeho představitelé žádají více peněz za svou práci. Pokud skutečně odejdou a západní Evropa o ně projeví zájem, zaplať pánbůh. Ano krize se urychlí a o to rychleji nastane nevyhnutelná a skutečná reforma. Ta bude hodně bolet (hlavně pacienty), ale jinak to nepůjde.

Vždyť vy sami svým pasivním postojem tento systém podporujete. Málokdo se chce skutečně uzdravit. Chcete být prostě zdraví a rychle, že?

Stávající medicínský systém nenaplňuje základní lékařskou strategii - prevenci. Ta je naprosto zásadní. Pokud by fungovala, málokdo vážně onemocní a lékaři by pak mohli brát v klidu třeba 100 tisíc měsíčně. Prevence nejsou tzv. preventivní prohlídky, kdy se může odhalit např. nádor. To je včasná diagnostika. Prevence je něco jiného. Pokud funguje, člověk nikdy neonemocní. Interní lékaři svým pacientům doporučují margarín, pediatři mléko, čím více očkování, tím lépe... Strava v našich nemocnicích je doslova otřesná a extrémně nezdravá, někdy přímo zabíjející. Klasičtí lékaři se absolutně neorientují v metabolických typech, nedokážou určit pacientovi jeho individuální životosprávu. Na poli myšlení panuje naprostá tma. Lékaři sami s tím mají značné problémy. Denně těžce porušují odvěký medicínský zákon: Nemocného neoslabovat! Děje se pravý opak. Imunitní systém i psychika jsou soustavně decimovány již od narození.

Celé zdravotnictví je v područí farmakologického průmyslu, který jediný z celého systému profituje. A to giganticky. Tam končí vaše penízky, kolegové. A vy to denně podporujete, vy je tam sypete. Tak co vlastně chcete? Nerozumím vám. Vůbec vás nelituji, odejděte. Já tu zůstanu. Nabízím uzdravení, nabízím skutečnou prevenci, nestojím zdravotnictví nic. Co nabízíte vy?


Léky, léky, léky... invalidní důchod...
Tak nad sebou neplačte a už se konečně zamyslete. Představte si, že máte porouchané auto. Zajedete k odborníkům (do značkového servisu) a oni provedou diagnostiku a auto poštelují. Za měsíc jste zpět, protože už to zase nejede. Každý měsíc se to opakuje a vy jen solíte a solíte. Přesně tak pracujete vy. Ve staré Číně lékař ručil někdy i svým životem za zdraví svých svěřených. V lepším případě byl vyhnán. Jistě, dnes je jiná doba a tato praxe je nemyslitelná, ale nemohu si pomoci, svou logiku i morálku to mělo.MUDr. Tomáš Lebenhart
ordinace přírodní medicíny, Klatovy
dr2


zimní nálada

5. února 2011 v 7:00 | eflog.net |  Zimní království
zimní nálada

zvířecí miminka

4. února 2011 v 7:00 | xx
Zvířecí miminka

zm2
zm3
zm4
zm5
zm6
zm7
zm8
zm9
zm10
zm11
zm12
zm13
zm14
zm15
zm16
zm16
zm17
zm18
zm17
zm18
zm19
zm20
zm21
zm22
zm23
zm24
zm25
zm26
zm27
zm28
zm29
zm30
zm31
zm32
zm33
zm34
zm35
zm36
zm37
zm38
zm39
zm40
zm41
zm43

Rok 2010,2011 a 2012 astrologicky

2. února 2011 v 7:00 | Jaromír Voborský |  Esoterika
an


2 roky do roku 2012 - co o nich říká Východní astrologie
19.11.2010 00:04
2 roky do roku 2012 - co o nich říká Východní astrologie
Astrolog Jaromír Voborský Vám nabízí možnost sledovat průběh dokonalé synchronicity vesmíru skrze MOUDRO TAOISTICKÉ ASTROLOGIE. Pojďme nahlédnout na tři roky po sobě jdoucí - počínaje letošním rokem 2010 a konče rokem 2012.
Milé sestřičky a bráškové,
Osobně- aniž bych Vás chtěl předem jakkoliv ovlivňovat - cítím zcela ,,logickou" návaznost, jenž nás v dění připravuje na ,,završení" Mayského kalendáře v roce uvedeném... Omlouvám se těm, kterým se bude stať zdát obsáhlá - uvedeno je opravdu JEN TO NEJPODSTATNĚJŠÍ...
Hluboké moudro TAO učení se projevuje do symboliky jednotlivých let - ,,stupňů", směřující k VĚKU VODNÁŘSKÉMU-,,ZLATÉMU VĚKU"...

ROK 2010 je rokem ,,BÍLÉHO TYGRA"
- analogické znamení ze západního zvěrokruhu je znamení VODNÁŘE. Tomuto znamení vládne planeta URAN.Všichni dobře víme jak ",radioaktivní" Uran působí. Je představitelem VYŠŠÍCH ÚROVNÍ VĚDOMÍ, (vyššího ,,já") a totálního ROZKLADU všeho starého- přežitého. Umožňuje projev NOVÉMU - VZNIKAJÍCÍMU. ,,ON", je revolucionář a je o něm známo,že působí jako ,,blesk z čistého nebe". Mimo jiné je VODNÁŘ přinašeč MOUDRA a moudro získáváme často skrze ,,bolestivé" prožitky...(což se nyní děje).
Tento rok osobně vnímám přesně dle výše uvedené charakteristiky - prudké nečekané změny, záplavy, požáry, polomy, sesuvy půdy, seismická činnost... jde doslova o ,,převraty" silně působící na LIDSKÉ PROMĚNY VĚDOMÍ. Je to ,,čas", ukazující nám SKUTEČNÉ HODNOTY! Toto ,,zemětřesení" lze vysledovat ve všech oblastech lidské činnosti... politika, ekonomika, hospodářství.... Přicházejí VELMI SILNÉ IMPULZY, aby se naše VĚDOMÍ posunulo SPRÁVNÝM SMĚREM - směrem k INTEGRITĚ...
Mnoho z nás prožívá životní krize (,,načasované"), abychom se v ten správný okamžik všichni sešli v JEDNOM BODĚ!
Proto má tento rok takovou intenzitu a v současnosti VŠE GRADUJE. Vodnář- ,,Bílý Tygr" je nástrojem celoplanetárního očistce a to, jak se říká ,,z gruntu"! Všichni jsme ,,propíráni" - především na CITOVĚ - EMOČNÍCH úrovních, abychom pobrali MOUDRO s VĚDOMÍM HODNOT... Máme se naučit NEZAMĚŇOVAT ,,pomocné prostředky" (metrixu) za HODNOTY VZTAHŮ- VLASTNÍHO SVĚTELNÉHO BYTÍ...

Co o tomto roku praví TAO-ASTROLOGIE?
- než na charakteristiku nahlédneme - je dobré vědět pro porovnání, že ,,BÍLÝ TYGR" byl vládcem roku 1950-1951 (od února do února). Všichni dobře víme, jak se ,,padesátá léta" projevovala - jaké čistky, jaké napětí... i občas jaká bolest byla prožívána... Přirozeně, že nyní je lidstvo vibračně o mnoho výše, ale nejsou si tyto roky BÍLÉHO TYGRA V NĚČEM PODOBNÉ?! Kdo se umí VCÍTIT, jistě nalezne pravdivou odpověď... Padesátá léta byla charakteristická ,,studenou válkou".... A hledal se ,,třídní nepřítel"...V současnosti jde spíše             o DUCHOVNÍ KONFLIKT odehrávající se v nás samotných. Je to konflikt SKUTEČNÉ PRAVDY V ČLOVĚKU... s ILUZEMI EGA!!!....

Takže: ,,TYGR" - klíčová slova: SÍLA (projevu); ODVAHA ( jít cestou Světelné Pravdy), VŮDCOVSTVÍ...
Rok ,,Bílého Tygra": už sám název s přídomkem BÍLÝ něco napovídá o ,,očistci" a jeho síle projevu. Tento tygr je představitelem podzimu (padá na zem listí -doba, tlení, rozkladu starého...) a je kovový. KOV, jak známo v živlovém pentagramu představuje orgány PLIC A TLUSTÉHO STŘEVA. Plíce jsou ovládány Lunou = jinem a představují ženský citově-intuitivní princip a zároveň duši člověka. Také se vztahují k DOMOVU a RODINĚ.Vše jmenované se skutečně velmi intenzivně řeší. PLÍCE nás spojují ,,s vnějším světem"- s celým vesmírem A SPOJOVÁNÍ JE TÉMA DNE! Tlusté střevo(jang) je představitelem imunity = jak jsme odolní vůči nemocem, čili, jak jsme v rovnováze! (Váhy - Venuše = LÁSKA). Zároveň úkolem tlustého střeva je: ODDĚLOVÁNÍ ČISTÉHO OD NEČISTÉHO!!... a PŘESNĚ O TOMTO SE V NAŠICH VĚDOMÍCH HRAJE! Toto je od člověka ,,Syna" požadováno!
TOTO, je onen ,,OČISTEC", kterým všichni procházíme....
Čínský Bůh hojnosti jezdí na Tygrovi, neboť Tygr přináší štěstí (skrze očistu - logicky přijde...) Tygr = vyšší vědomí,,ZAHÁNÍ ZLODĚJE" (jistě asi víme co je tímto ,,myšleno,,)- dále ,,ZAHÁNÍ ZLÉ DUCHY" (rovněž snadno pochopitelné...) a také ,,OCHRAŇUJE PŘED POŽÁREM"(nekontrolovatelný JANG- excesy EGA...)
Rok Tygra je rokem bouřlivé kreativity, smělosti, progrese a velkoleposti. VŠECHNY ŽIVOTNÍ ZKUŠENOSTI SE ZNĚKOLIKANÁSOBUJÍ!! JE TO DOBA EXTRÉMŮ, NEKLIDU A ROZRUŠENÍ (nápor na CNS,
vegetativa... a tyto ,,spravuje", kdo jiný než SÁM URAN!- to je ale ,,náhodička"). Tento rok je příznačný tím, že ty ,,nejšílenější sny se mohou stát skutečností. LZE OČEKÁVAT MASIVNÍ SPOLEČENSKÉ ZMĚNY, POLITICKÉ BOUŘE, I VOJENSKÉ PŘEVRATY... ,,KOV,, totiž ve svém jangovém projevu symbolizuje
zbraň! 
Rok Bílého Tygra je charakteristický hledáním PRAVDY (lásky), spravedlnosti, nezávislosti, (osvobození od iluzí), pevnou vůlí, přímostí a odhodlanost (nalézt Cestu). Takto se toto znamení stává jedním z nejmocnějších z Taoistického zvěrokruhu. Bílý Tygr miluje svobodu a je velký bojovník - pracuje svědomitě na ,,dokončení svých úkolů". NEMÁ POCHOPENÍ ,,PRO LIDSKÉ SLABOSTI" (iluze,nešvary...) a vstupuje tam, kde je třeba nasadit odvahu.         V roce Tygra přichází ke slovu ZODPOVĚDNOST a TRPĚLIVOST. Je třeba odložit umíněnost a akceptovat NUTNOST ZMĚN = VLASTNÍ TRANSFORMACI. Neměla by se hledat ODPLATA za minulé křivdy ale velkoryse zapomenout.
JEHO ,,LEKCE" je o EMOCÍCH!
f

Po roku Bílého Tygra jenž končí 2.2.2011 ,,nastupuje" - přichází ke slovu - dnem 3.2.2011- do 22.1.2012 rok ,,STŘÍBRNÉHO ZAJÍCE"

ROK STŘÍBRNÉHO ZAJÍCE
- již samo stříbro je prvkem Lunárním = ženským, jinovým. Má vztah k ,rodině, domovu, duši, intuici, citu... Kdo pozorně vnímá, zjišťuje, že tento rok řeší podobné ,,atributy" jako rok předchozí... ALE ZCELA JINÝM ZPŮSOBEM!!
Tento rok Zajíce odpovídá západnímu znamení Ryb.
Klíčová slova: KAMARÁDSTVÍ, DIPLOMACIE, PŘIZPŮSOBIVOST...!
Není úžasné, jak po předchozím doslova bouřlivě-revolučním roku, kdy všichni projdou HLUBOKÝM ,,OČISTCEM", nastoupí rok s těmito výše uvedenými kvalitami?! Neumím si představit jak bychom mohli žíti INTEGRITU tohoto roku bez toho, aniž bychom prošli ,,zemětřesením" v našich VĚDOMÍCH skrze rok Bílého Tygra!.... Znamení Ryb je symbol nekonečného Oceánu Stvoření, kde vše SVOBODNĚ SDÍLÍ existenci v klidu, v míru,                  v lásce... Je to znamení, ve kterém přišel Kristus, aby nás učil VZÁJEMNOSTI...
Čím je tento rok ,,stříbrného zajíce" charakteristický? Dle legendy jde o Měsíční Bohyni- ochránkyni dětí (,,děti Boží"). Zajíc hned po narození, na rozdíl od králíka, má teplý kožíšek (,,teplo") a výtečný zrak (,,vhled do věcí")...něco jako intuici-napojení...
ROK ZAJÍCE je obdobím KLIDU, TICHOSTI, VOLNÉHO ČASU, a ZOTAVENÍ po předchozím roku Tygra. Lidé se mohou těšit uměleckými zážitky, dobrým jídlem, přepychem...(něco jako ,,roh hojnosti"). Peníze se v tomto roce snadno vydělávají, ale také snadno utrácejí. Je to rok pohodlí, před nastartováním roku následného = ,,ČERNÉHO DRAKA". Ve světovém měřítku rok Stříbrného Zajíce přináší DIPLOMATICKÉ, POLITICKÉ A MÍROVÉ DOHODY!!
STŘÍBRNÝ ZAJÍC je ,,kovový zajíc" (jako předchozí Bílý Tygr...) ALE JE JINOVÝ na rozdíl od JANG Tygra...Symbolikou je ,,kotel" (vnímám grál - duchovní podstatu ,,člověka").
Kovové vlastnosti jsou: SPRAVEDLIVOST, NEZÁVISLOST, PEVNÁ VŮLE SÍLA, PŘÍTOMNOST (být ,,teď - a tady") ODHODLANOST, SOUSTTŘEDĚNOST... K jeho vlastnostem dále patří ODVÁŽNOST a VELKÁ FYZICKÁ SÍLA, jakož i PŘESVĚDČENÍ (,,víra") a ZOTAVUJÍCÍ SCHOPNOST = (REGENERACE - UZDRAVOVÁNÍ). Jeho vlastnosti mu umožňují ,,vůdcovství", neboť zde nechybí rozhodnost a CÍLE-VĚDOMOST! Je to ,,znalec"se smyslem pro UŠLECHTILÉ a VKUSNÉ. Rozhodně odmítá všechny vulgární projevy. Dokáže se VCIŤOVAT do psychických pochodů lidí... Protože Zajícovou ,,větví země" je ,,dřevo" - a kov se dřevem jsou v konfliktu, bývá Zajíc ,,blokován" ve svém EMOCIÁLNÍM a INTELEKTUÁLNÍM rozvoji (budou omezovány negativní emoce a ,,rozum" - posílí se CITOVÉ A INTUITIVNÍ kvality člověka), což jest velmi dobré z pohledu kam směřujeme. Proto se budou řešit vnitřní konflikty. Zajíc MUSÍ integrovat do svého charakteru OBOJÍ jak kovové-tak dřevěné kvality! Nejlepším způsobem jak tohoto dosáhnout je:,,ZPOMALIT SVŮJ BĚH"!! (zklidnit tempo, zastavit se...nalézt VNITŘNÍ MÍR!...). Má rovněž za úkol nenechat se OVLÁDAT SVÝMI MATERIALSTICKÝMI ambicemi ( matrix- touha vlastnit...). Je třeba ODLOŽIT PESIMISMUS - být optimistou, ve vnitřním Světle- neošklivit si sama sebe.. (jsme přece ,,DĚTI SVĚTLA"!! Zajícovi prospívá: odložit umíněnost, (modly matrixu) a AKCEPTOVAT NUTNOST ZMĚN! ...s tím, že se přestane lpět na minulosti. Jeho úkolem je nalézt v sobě HARMONII A ROVNOVÁHU = UZDRAVENÍ!...
no

Následným rokem- po roku Stříbrného Zajíce je,,ROK ČERNÉHO DRAKA"
- začíná 23.1.2012 a trvá do 9.2.2013.
Tento rok koresponduje se završením Mayského kalendáře a planetárním přechodem do              5. dimenze...
Klíčová slova: SÍLA ,VÁŠEŇ, CÍL (!)
Drak odpovídá západnímu znamení Skopce (Berana). Toto znamení ,,nastupuje" okolo              21. března, což jest PRVNÍ JARNÍ DEN!= PŘÍCHOD JARA!- kdy vše skryté-zaseté sémě ze tmy vystupuje a dere se SILOU SVĚTLA na povrch aby se zviditelnilo... Toto činí síla Slunce, která je ŽIVOTNÍ SILOU a v Beranu je POVÝŠENA!! Tato mohutná síla je tudíž ,,hnací silou" roku Draka- a přináší ,,JARO"- Světelnou obrodu našim bytostem...
Drak na rozdíl od našeho pojetí je v Asijské kultuře velmi pozitivním symbolem - není zlý, ani nepřátelský, ale NAOPAK! Symbolizuje MOUDROST, VZNEŠENOST, BLAHOBYT ,BENEVOLENCI a ŠLECHETNOST. Je nesmírně DUCHOVNÍ - střeží svatyně a chrámy a připisují se mu ,,magické" (transformační) vlastnosti. (Není náhodou rok 2012 právě o TOMTO?) čínský nebeský drak ochraňuje božstvo na ,,nebi". Rok Draka je rokem AMBICÍ, SMĚLOSTI A SÍLY (!)- VŠECHNY UDÁLOSTI GRADUJÍ A NABÝVAJÍ NA INTENZITĚ. Dračí vitalita a energie vyvolávají u lidí nečekaně výrazný optimismus.Rok Draka je ideální rok pro POČÁTEK čehokoliv.Ve světovém měřítku lze očekávat,že tento rok přinese nějaké ZÁSADNÍ ,,OHLASY" Z NITRA ZEMĚ! (síla projevu Gáii)...

ČERNÝ DRAK- je VODNÍ - JINOVÝ. Jeho symbolem je: VLNA! (tsunami?) VODA mírní dračí - jinak JANGOVOU povahu. Projevuje se: INTUICE, CITOVOST, SOUCIT, smysl pro DOMOV A RODINU (pro JEDNOTU). Dochází k průniku do hlubokých dimenzí života a prožívání INTENZIVNÍCH CITŮ. Dračí ,,větví země"- je opět jako předchozí dva roky Tygra a Zajíce- DŘEVO!! Jenže ZDE NENÍ ,,KONFLIKTU"! Voda Černého draka DŘEVO vyživuje - dodává mu sílu! Takto vodou sycený Drak dokáže naplnit potřeby nejen své, ale i ostatních. ČERNÝ DRAK je MOCNÝ, VZNEŠENÝ, SMYSLNÝ - DUCHOVNĚ A METAFYZICKY založený.... s TOUHOU RŮST!!! Má pověst ,,vášnivého milence" (mystická svatba). Při práci spolehlivě INICUJE a DOKONČUJE (,,ZAVRŠENÍ")- co si předsevzal. Je perfekcionista a nastavuje si vysoké standarty. Průměrnost ho nezajímá! ČERNÝ DRAK se rád ODEVZDÁVÁ KU PROSPĚCHU VŠEOBECNÉHO BLAHA! Je od přirozenosti LASKAVÝ a zřídka kdy neuctivý k druhým. Nezajímá ho, co si ,,myslí malí lidé" (nejde o postavení, ale o úroveň vědomí..) ÚKOLEM ČERNÉHO DRAKA JE: ,,PŘEKONAT STRACH"!!!.... a přesně o TOTO se ZDE hraje! Máme se stát AKTIVNÍMI ÚČASTNÍKY ŽIVOTA...což prozatím není...Jde totiž o žití vlastní SVĚTELNÉ PŘIROZENOSTI - ,,BOŽÍ JISKRY V NÁS"....
...končí výňatek z Taoistické astrologie. Osobně se domnívám, že výše uvedené charakteristiky jednotlivých let na sebe ve ,,vesmírném programu" docela pěkně navazují               a velmi dobře se doplňují.... To je můj pocit, který nemá ,,za úkol"ovlivnit Vaše VĚDOMÍ , neboť si jistě každý uděláte svůj vlastní "obraz"...

Přeji, aby vše uvedené sloužilo JEN a JEN K UŽITKU a napomohlo odstranit ,,chmury" ze současného dění - spíše naopak- pomohlo posílit energii OPTIMISMU.... Prostě, je TO PŘESNĚ TAK, JAK MÁ BÝT!

KRÁSNÉ SLUNÍČKOVÉ DNY i ,,pod mrakem" Vám všem

Ze Srdce přeje

Jaromír

Email k eventuelním dotazům : voborskyj@atlas.cz
radost