Kvalitné stáří

12. ledna 2010 v 19:12 | Izabela Klimová |  Moudra a mezilidské vztahy


Téměř denně se setkáváme s bezohledností a neuctivým chováním mladých lidí ke starší generaci.Starý člověk jakoby se stal odpadem,něčím,co tady už nemá co pohledávat.
I samotní staří lidé mají sklon k pocitům neužitečnosti.
Jejich tělesná schránka chřadne,zapomínají,ale nemoci a zapomínání existuje nejen ve stáří,ale v každém věku.
Pocit nedostatečnosti může způsobit nalomené zdraví,omezená pohyblivost,senilita.
To vše starému člověku, přináší deprese,pocity smutku a trápení.
Starší lidé mívají často pocit,že s nimi odchází lepší svět,že tomu dnešnímu nerozumějí.Tempo dnešního hektického života je dalším důvodem,že staří lidé mají pocit,že tomuto tempu nestačí.
Deprese ve stáří není ale součástí normálního procesu stárnutí.Dlouhodobá klinická deprese-na rozdíl od běžného smutku,nebo špatné nálady-je těžké onemocnění,kdy člověk vypadává ze svého životního rytmu a není schopen plnohodnotně žít.
U většiny lidí starší generace převládá názor:"Rodíme se,rosteme,stárneme,až se staneme zátěží pro sebe samotné i pro okolí.!Hlavním důvodem ztráty sil je hluboké přesvědčení o vlastní neužitečnosti.Vlastní příčinu stárnutí je třeba vidět v panickém strachu z negativních důsledků vysokého věku.Bohužel mnoho lidí se bojí stáří,bojí se nemocí i konce svých dnů.
Ten kdo říká,že neví co si se svým stářím počít,vlastně si už vyhlásil v duchu vlastní bankrot.
Lidskému tělu a duchu neškodí sám čas,ale strach z jeho neodvratného plynutí.Stárnutí však není tragický proces.To,čemu říkáme stárnutí,je v podstatě pouze změna.
Odchod do penze může znamenat docela příjemnou etapou našeho života.Může to znamenat příležitost k uskutečnění dlouholetých snů.I sebevyšší věk může být začátkem velmi tvůrčího života.
Menší pracovní nasazení mu dává prostor k přehodnocení svého dosavadního života.Dává mu šanci změnit to,s čím je ve svém životě nespokojený.Dává mu šanci očistit svou duši od neblahých skutků.Dává možnost napravit zlé skutky,dobrými,vpusti odpuštění
Starý člověk by se neměl v mysli stále dokola zabývat tím,co už nemůže.Měl by se naopak,soustředit na to co dělat může.Měl by být přístupný novým myšlenkám a nápadům.Stejně jako tělesné cvičení posiluje svaly,tak i duševní trénink udržuje v dobré kondici mozek.
Je dobré rozvíjet nové zájmy a aktivity,poznávat nová místa,setkávat se se starými známými a navazovat nová přátelství.Vycházky do přírody,hudební koncert,nebo divadelní představení,hezká kniha,nebo studium cizí řeči-to vše zkvalitní život.V některých městech jsou univerzity třetího věku,kde můžete získat znovu pocit důležitosti a důstojnosti.
Člověk vlastní síly,které daleko přesahují jeho tělesné schopnosti..Rozhodující silou,která určuje duševný,tělěsný i společenský rozvoj člověka,je je PODVÉDOMÍ!
Je úžasné vědět,že podvědfomí nikdy nezestárne,nepodléhá zákonu času.Neprojeví se na něm známky stárnutí,ani žádné jiné negativní vlivy.
Je částí univerzálního božího zákona,který nemá začátek ani konec a nezná zrození ani smrt
Proto stárnutí a únava je důsledkem našeho myšlení.To ,co chováme v myšlenkách,to čím se zabýváme,to k nám přichází.To je vesmírný zákon přitažlivosti.
Proto trpělivost,dobrota,pokora,láska k sobě i ke svým bližním,láska ke všemu živému,harmonický vztah a úcta k přírodě,pokoj a klidná mysl,jsou charakterové rysy,které nezestárnou,Ten,kdo se takto chová,zůstane v duchu stále mladý.
Vysoký věk nelze chápat jako večer života,ale jako červánky moudrosti.


Lidský život má duševní povahu a duše trvá věčně.
Život obnovuje sám sebe,je věčný,nezničitelný a představuje největší a nejhlubší skutečnost naší zkušenosti.Bůh a život nestárnou! Bůh je život!

Jestliže tento článek pomůže jedinému starému člověku,nebyl zbytečně napsán.

Izabela Klimová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama