Kam se vytrácí soucit?

11. ledna 2010 v 15:22 | Izabela Klimová |  Moudra a mezilidské vztahy


Každá myšlenka,pocit i čin,představují mocný zdroj síly.
Možnost mluvit,cítit,konat,neslouží jen medzilidské komunikaci,ale také k vytváření vibrací ,
které ovlivňují lidstvo jako celek.
Stav,ve kterém se jednotlivec i svět nyní nachází,nelze jinak označit než "krizový".
Násilí,bezcitnost se staly takovou samozřejmostí,že mnozí z nás se už ani nezastavují nad její příšerností a nedokážou rozlišit nebezpečí,jež z nich vyplývá a to nejen pro ně samotné,ale i pro jejich okolní svět.
Nikdy dřív nebylo na světě tolik lidí,kteří by potřebovali soucitnou pomoc,když je postihuje hlad,chudoba,občanské nepokoje,zločinnost,nemoci, nebo přírodní katastrofy.
Je všeobecně rozšířená představa,že necitelnost a bezohlednost,jsou cestou k úspěchu.Mnozí se uchylují k názoru,že citlivostí nikam nedojdou a být krutý,je méně bolestivé.Projevy soucitu mnohokrát zmaří a chamtivost a sobectví.Bohužel se tak chovají i političtí vůdcové a mnozí populární osobnosti z nejrůznějších oblastí života.
To však nic nemění na skutečnosti,že všichni lidé na celém světe,potřebují projevy náklonnosti,lásku a soucit.Kam se ale vytratil soucit? Co to je vlastně soucit?
SOUCIT je vědomá touha poskytnout pomoc člověku,který je postižen nemocí,utrpením,neštěstím.
Soucit je naše vřelá účast,která přichází jako teplý paprsek pro sklíčenou duši,povzbudí,zmírní bolest uklidní a laská.Pomáhá zachovat pokoj,je jak bezpečný přístav.

Jak se dá soucit vyjádřit?
Projevit soucit se dá slovem,projevy náklonnosti,nebo skutkem.Projevuje se něžnou ohleduplností k lidem,kteří jsou v nouzi.Náš soucit můžeme projevit nemocným lidem,nebo vdovám,přátelům,které postihla osobní tragédie.Přátelský stisk rukou a objetí ,vlídné slovo,nebo povzbuzení, to vše,patří mezi velmi silné pouta v mezilidských vztazích.
Pozvání do divadla,nebo na procházku do přírody,návštěva doma,nebo v nemocnici,to jsou projevy naší účasti s danou osobou a situací,ve které se nachází.Možná někdo potřebuje doprovodit k lékaři,nebo nakoupit,nebo pomoct finančně,způsobů je nepřeberné množství a vše závisí na naší jemnocitnosti a volbě způsobu pomoci.


Při projevování soucitu pocítí záplavu radosti nejen ten,komu ji projevujeme.Radostně obohacuje i toho,kdo projevuje soucit.V soucitu je síla udržovat soulad k odstranění vypjatých situací a rozporů,pomáhá vyjasňovat nedorozumění a
připravuje cestu k odpuštění!
Taková je síla soucitu!
Jestliže svůj soucit neomezujeme jen na rodinu,ale i na přátele a lidé,které vůbec neznáme,pocit radosti se ještě umocní.Můžeme pomáhat při charitativních akcích,adopcích na dálku atd.
Soucit byl označen za citové pohnutí,které se dotýká těch nejniternějších stránek lidské duše.
Podívejme se do Bible.Zářivým příkladem něžné soucitnosti byl Ježíš Kristus.
Co ho vedlo k projevování něžného soucitu?
Byla to hluboká láska,pocházející od Boha.
"Bůh je láska!"
Každý z nás je projevem Boží existence tady na Zemi.Každý z nás může přispět svými projevy soucitu,ke zlepšení žalostného stavu naší planety.
Když v sobě najdeme sílu tak učinit,staneme se transformátory Boží lásky a světla!

K tomu Vám hodně energie přeje Vaše Izabela!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama